Laptop, z racji swojej budowy chociażby, jest o wiele bardziej narażony na usterki sprzętowe niż komputer stacjonarny. Już sama konstrukcja komputera przenośnego jest o wiele delikatniejsza od stacjonarnego, ponieważ musi być ona lekka i małych rozmiarów. A niestety, nie da się tego osiągnąć i jednocześnie zachować dużą wytrzymałość. W związku z tym plastikowa obudowa laptopa nie zapewnia takiego zabezpieczenia dla podzespołów pracujących w jej wnętrzu jak metalowe pudełko komputera stacjonarnego. Poza tym przenoszenie, przestawianie laptopa, zwłaszcza pracującego, także nie pozostaje obojętne na przykład dla dysku twardego i napędu optycznego, które mogą się zwyczajnie popsuć z czasem. Jakie są zatem najczęściej występujące usterki komputerów przenośnych?
Uszkodzenia obudowy
Obudowa każdego niemal laptopa wykonana jest z plastiku, co prawda dość wytrzymałego, jednak wciąż plastiku, który może łatwo ulec pęknięciu albo połamaniu. Przy nieostrożnym obchodzeniu się z laptopem łatwo można ją uszkodzić na przykład poprzez zbytnie jej obciążenie albo upuszczenie z dużej wysokości. Najczęściej jednak odmawiają posłuszeństwa zawiasy, na których zamocowana jest pokrywa z ekranem. Codzienne kilkakrotne jej otwieranie i zamykanie powoduje stopniowe osłabianie struktury plastiku i w konsekwencji najpierw podnoszenie klapy sprawia coraz większe trudności, ponieważ powstałe niewielkie pęknięcia pochłaniają większość przyłożonej siły. Z czasem zaś może nawet dojść do całkowitego wyłamania zawiasów, co będzie skutkowało koniecznością wymiany całej obudowy, która może okazać się bardzo kosztowna.
Problemy z obrazem
Problemy z wyświetlaniem obrazu w laptopie mogą mieć wieloraką postać. Po pierwsze uszkodzeniu może ulec sama matryca. Jest ona zamontowana w plastikowej klapie obudowy laptopa i tylko cienki kawałek plastiku chroni ją przed uszkodzeniami. Zatem przyłożenie zbyt dużej siły na klapę zamkniętego laptopa, nie daj boże stanięcie na nią, może i z pewnością spowoduje pęknięcie matrycy. Niestety nie da się jej wówczas naprawić. Jedynym ratunkiem będzie wymiana na nową. Inną usterką powodującą problemy z wyświetlaniem obrazu są pojawiające się w różnych miejscach ekranu tak zwane „bad pixels”, czyli wypalone piksele na matrycy LCD. Niestety, każdy producent matrycy w gwarancji zastrzega, że na jego produkcie może pojawić się kilka wypalonych pikseli i nie jest to powód do występowania z roszczeniami gwarancyjnymi. Jednakże wadliwa konstrukcja laptopa może spowodować powstawanie uszkodzonych pikseli na skutek styku innych elementów komputera, na przykład klawiatury, z matrycą. Jedyna możliwością naprawy tak uszkodzonego komputera jest wymiana matrycy na nową. Jeszcze inny problem związany z wyświetlaniem obrazu na laptopie związany jest z połączeniem matrycy z kartą graficzną. Jest ono wykonane w postaci wielożyłowej taśmy, która ma niewielką grubość i może się wyginać wraz z zamykaną i otwieraną górną pokrywą z matrycą. Wielokrotne zginanie taśmy prowadzi nieuchronnie do osłabienia jej struktury i w konsekwencji do przerwania. Jedynym ratunkiem jest wówczas wymiana taśmy na nową.
Problemy z dyskiem twardym i napędami optycznymi
Dysk twardy to urządzenie, które jest najbardziej wrażliwe na aminy położenia laptopa w czasie pracy. Nagłe ruchy urządzenia, podnoszenie, upuszczanie, rzucanie nim, mogą spowodować, że głowice, które znajdują się w odległości niecałego milimetra od wirujących z prędkością 7200 obrotów na minutę dotkną talerzy i bezpowrotnie je uszkodzą powodując powstanie ryz uniemożliwiających odczytanie zawartości dysku. Taki dysk nadaje się już niestety tylko do wymiany. Objawem systemowym uszkodzenia dysku jest brak możliwości uszkodzenia systemu i komunikaty świadczące o tym, że komputer nie wykrywa urządzenia. Z kolei problemy związane z napędami optycznymi najczęściej dotyczą lasera. Kiedy będzie on zabrudzony, napęd z trudem będzie odczytywał płyty, albo w ogóle nie będzie rozpoznawał, że jakaś znajduje się w środku. Wystarczy wówczas zakupić płytę czyszczącą i przeczyścić napęd z jej pomocą a problemy powinny zniknąć. Jeśli nie, albo napęd w ogóle nie odpowiada, należy udać się do serwisu, ponieważ urządzenie najprawdopodobniej będzie wymagało wymiany.
Bluescreeny
Częste pojawianie się tak zwanych bluescreenów, czyli niebieskich ekranów z mnóstwem komunikatów mówiących o problemach z pamięcią, dokonywaniem zrzutu pamięci i tym podobnych, praktycznie zawsze świadczą o uszkodzeniu pamięci operacyjnej. Wówczas jedyną radą jest wymiana kości w serwisie na nowe, ponieważ RAMu nie da się naprawić.
Krótki czas pracy na baterii
Baterie, czy też właściwie akumulatory nie są wieczne. Podobnie jak żarówka nie będzie świeciła w nieskończoność i z czasem się przepali, tak samo bateria w laptopie może wytrzymać tylko pewną określoną, ale wcale niemałą, liczbę ładowań i rozładowań. Po jej przekroczeniu ogniwo ulega zużyciu i nie sposób z nim dalej pracować. Trzeba baterię oddać do regeneracji do specjalistycznego serwisu albo zakupić nową. Dlatego też dobrą praktyką jest wyjmowanie baterii z laptopa jeśli pracujemy na zasilaniu sieciowym i nie ma konieczności korzystania z niej.
Wielu z tych awarii da się uniknąć odpowiednio użytkując laptopa i dbając o niego. Uszkodzenia mechaniczne powstają z powodu używania zbyt dużej siły nieadekwatnej do zadania i sprzętu. Zatem aby uniknąć konieczności dokonywania kosztownych napraw, traktuj swój sprzęt odpowiednio, a długo będzie Ci służył w doskonałym stanie wizualnym i technicznym.