Kupujesz nowego laptopa. Włączasz go, wszystko działa jak należy. Jednak pewnego dnia postanawiasz włączyć BIOSa - być może chcesz podkręcić procesor albo zmienić ustawienia. Klikasz magiczny przycisk na klawiaturze, który miał przenieść Cię do niebieskiego, znanego Ci ekranu BIOS... I w tym momencie czeka cię niemiła niespodzianka - musisz wpisać hasło. Ale co gorsza, zapomniałeś jego treści.
Po co jest hasło w BIOSie, jak je ustawić i wyłączyć - dowiesz się z dzisiejszego poradnika.
Po co mi hasło?
Hasło w BIOSie, jak każde inne hasło ustawione w systemie czy też na różnych kontach internetowych ma za zadanie chronić. Chronić nasz komputer. Może pełnić tą funkcję na trzy sposoby:
- zabezpieczenie komputera. Prośba o podanie hasła pojawia się tuż przy starcie komputera. Bez wpisania hasła nie możemy nic zrobić
- zabezpieczenie BIOSu - dzięki temu niepożądana osoby nie dostanie się do samego BIOSu
- zabezpieczenie zmian. Prośba po podanie hasła pojawia się, gdy chcemy zmodyfikować ustawienia w BIOSie.
Jak widać, może być to całkiem niezłe zabezpieczenie, które ochroni nas przed niepożądanymi zmianami. W szczególności, gdy do laptopa ma dostęp więcej niż jedna osoba, a właściciel nie życzy sobie jakichkolwiek zmian. Czasem to producent zakłada hasło, by użytkownik nie zmodyfikował ustawień.
Jak je ustawić?
Skoro zdecydujemy się na ustawienie hasła, należy jeszcze wiedzieć, gdzie go szukać. Przy włączaniu komputera, klikamy odpowiedni przycisk, który uruchomi BIOS (najczęściej Delete bądź też F2). Dzięki temu przejdziemy do ustawień BIOSa. Teraz musimy znaleźć jeszcze miejsce, w którym można ustawić hasło. W moim przypadku musiałam przejść do zakładki Security. W BIOSach innych producentów może znajdować się w innym miejscu np. Andvanced BIOS Features i dopiero wybrać opcję Security. W obu przypadkach hasło możemy ustawić na dwa sposoby:
- klikając Set Supervisor Password i wpisując odpowiednie hasło. Ta opcja uniemożliwia włączenie i zmodyfikowanie ustawień BIOSu bez podania prawidłowego hasła.
- klikając Set User Password. Z kolei ta opcja pozwala na utworzenie hasła, które chroni przed włączeniem osoby przez niepowołane osoby.
I o ile pierwsza opcja wyrządzi mniej szkód, gdyż na co dzień nie korzystamy z BIOSu, tak druga udaremni nam całkowicie włączenie komputera, jeśli zapomnimy, jakie hasło ustawiliśmy.
A co zrobić, jeśli zapomnimy hasło?
Jeśli zapomnimy hasło, jego wyzerowanie może stać się dla nas bardzo kosztowne. Wyzerowanie hasła w komputerze desktopowym jest dość łatwe – wystarczy wyzerować pamięć CMOS. W laptopach wprowadzono dużo lepszą ochronę. Sposób, w jaki odzyskamy hasło, zależy tylko i wyłącznie od producenta laptopa. Każdy z nich wprowadził inny poziom zabezpieczeń. Dell postanowił nie narażać swoich klientów na dodatkowe koszty, dlatego też dla poszczególnych modeli generowane jest hasło „master”, które pozwala odblokować BIOS lub nawet nasz komputer. Jest to tzw. „furtka” pozostawiona przez producenta. Inni producenci (choćby IBM), po zapomnieniu hasła przez użytkownika, zalecają wymianę płyty głównej, co jest dość drogim rozwiązaniem. W starszych laptopach, sprzed 4-5 lat, zresetowanie hasła możliwe jest poprzez wyjęcie baterii CMOS. Jednak coraz więcej laptopów ma je przylutowane do płyty głównej, przez co ich wyjęcie jest utrudnione lub wręcz niemożliwe.
Hasło w laptopach Toshiby można zresetować za pomocą dyskietki. Oczywiście, trudno spotkać obecnie laptopa, który posiada FDD, jednak wystarczy mieć komputer stacjonarny, który wyposażony jest w stację dyskietek. Przykład dokładnie opisanych czynności możecie znaleźć na forum portalu elektroda (http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic387106.html ). Problemem może okazać się jednak nie tylko brak stacji dyskietek, ale również samego nośnika.
Hasło można spróbować poznać za pomocą programu deszyfrującego CMOS Password Recovery Tools. Program działa z linii poleceń. Dlatego też musimy rozpakować ściągnięte archiwum w dowolnym katalogu. Następnie uruchomić linię poleceń - jeżeli posiadasz Windows 7 bądź też Vistę musisz uruchomić ją z prawami administratora. Zainstaluj aplikację poleceniem:
ioperm.exe -i
Kolejnym krokiem jest uruchomienie samej aplikacji:
cmospwd_win.exe
Po tej czynności wyświetli się lista z BIOSami różnych producentów. Wybierz ten, który znajduje się na twoim komputerze i spisz hasła, które znajdują się obok. Uruchom ponownie komputer i załaduj BIOS. Wypróbuj spisane hasła - jeśli żadne z nich nie zadziała, nie pozostało ci nic innego, jak wyczyszczenie pamięci, do której ładowany jest BIOS.
Możesz spróbować z porad zamieszczonych na stronie http://www.mastermindit.biz/bios_reset_hdd_recovery.html . Przyda Ci się, jeśli posiadasz laptopa marki Asus, Dell, Samsung, Sony VAIO.
Jeśli zdecydujemy się w laptopie na hasło, które chroni BIOS i cały nasz komputer, należy zapisać je w miejscu, w którym będzie bezpieczne. W innym wypadku, odzyskanie hasła może stać się nawet niemożliwe, przez co laptop będzie bezużyteczny.