Głośna praca laptopa to stosunkowo częsty problem wielu osób, które korzystają z takich urządzeń. Duży hałas generowany przez laptop może nawet sprawić, że jego użytkowanie będzie wręcz niemożliwe. Najlepiej w takiej sytuacji przejść do odpowiednich działań, które będą bardzo korzystne i które pozwolą na obniżenie głośności pracy urządzenia i które dadzą bardzo dobre rezultaty. Cichsza praca laptopa sprawia, że samo użytkowanie sprzętu jest o wiele przyjemniejsze i bardziej komfortowe dla wszystkich osób.
Dokładne wyczyszczenie wnętrza laptopa
Bardzo często na głośność pracy laptopa mogą wpływać zbierające się w jego wnętrzu zanieczyszczenia. Zbierający się kurz może wpływać na to, że wentylatory będą musiały pracować z większą prędkością i przez to będą generowały zdecydowanie wyższy poziom hałasu. W większości laptopów możliwe jest odkręcenie dolnej pokrywy obudowy i przedostanie się do wnętrza urządzenia. Najlepiej za pomocą sprężonego powietrza usunąć kurz z jak największej ilości miejsc. Osoby posiadające większą wiedzę mogą zdecydować się również na wyjęcie poszczególnych podzespołów i wymianę na przykład past termoprzewodzących, które odpowiadają za odprowadzanie ciepła. Nowe pasty są w stanie lepiej odprowadzać ciepło i dzięki temu niższe temperatury podzespołów przełożą się na cichszą pracę urządzenia. Możliwe jest także oddanie laptopa do czyszczenia do profesjonalnego serwisu, który będzie specjalizował się w dokładnym czyszczeniu laptopów i który zaproponuje wysokiej jakości usługi.
Zmniejszenie prędkości obrotowej wentylatorów
Kolejne rozwiązanie to zmniejszenie prędkości obrotowej wszystkich dostępnych w laptopie wentylatorów. Dzięki temu można bardzo łatwo ściszyć laptopa. Na rynku dostępne są takie programy jak np. NoteBook FanControl, które dają możliwość zarządzania prędkością obrotową wentylatorów. Wystarczy jedynie ustawić niższe wartości graniczne, aby komputer praktycznie natychmiast zaczął pracować wolniej. W starszych laptopach można niekiedy zmniejszyć prędkość wentylatorów za pomocą systemu BIOS. W nowoczesnych laptopach jest to jednak bardzo często niemożliwe. Niekiedy można także spotkać się z oprogramowaniem producenta, które będzie pozwalało na ograniczenie prędkości obrotowej na wentylatorach. Przy ograniczeniu prędkości obrotowej wentylatorów bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, aby temperatury podzespołów nie osiągały zbyt wysokich poziomów. Ich nadzorowanie pozwoli uniknąć całkowitego uszkodzenia urządzenia.
Specjalna podstawka chłodząca
Stworzone dla laptopów podkładki chłodzące są jednymi z produktów, które pomagają w utrzymaniu niskiej temperatury podzespołów. Dzięki temu laptop podczas pracy będzie generował zdecydowanie mniejszy poziom hałasu. Dobrze wybrana podstawka będzie dodatkowo zapobiegała kwestii przegrzewania się konkretnych podzespołów w laptopie. Taka podstawka sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku osób, które lubią pracować z laptopem położonym na kolanach.
Zmiany w oprogramowaniu
Możliwe jest także zmniejszenie głośności pracy laptopa poprzez dokonanie odpowiednich zmian w samym oprogramowaniu urządzenia. W Panelu sterowania można znaleźć zakładkę „Opcje zasilania”, a w niej „Zmień zaawansowane ustawienia zasilania”. W niej można obniżyć wydajność całego laptopa lub jego poszczególnych podzespołów. Dzięki temu poszczególne elementy będą mniej się nagrzewały i dzięki temu układ chłodzenia nie będzie musiał pracować z tak wysoką wydajnością. Dzięki temu całe urządzenie będzie pracowało ciszej. Taka zmiana wpłynie jednak na to, że laptop straci na swojej wydajności.
Zmniejszenie ilości programów działających w tle
W niektórych przypadkach laptop jest stale obciążony poprzez bardzo wiele działających w tle programów. Ich znaczne ograniczenie może wpłynąć na to, że sprzęt będzie pracował pod mniejszym obciążeniem i dzięki temu będzie w mniejszym stopniu się nagrzewał. Najwięcej mocy mogą zabierać programy działające w tle, które stale wykonują jakieś operacje. Warto więc użyć kombinacji klawiszy Ctrl+Shift+Esc i przejść do zakładki „Uruchamianie”, w której można sprawdzić stale działające w tle programy i niepotrzebne wyłączyć.
Podsumowanie
Sposobów na zmniejszenie głośności pracy laptopa jest zatem naprawdę wiele i warto się nad nimi zastanowić, gdyż skorzystanie z najlepszych możliwości będzie dawało bardzo dobre efekty i będzie mogło sprawdzić się bardzo dobrze. Cicho pracujący laptop będzie wygodniejszy w użytkowaniu i korzystanie z niego będzie niesamowicie przyjemne i komfortowe w każdej sytuacji.