Do czego służą przyciski funkcyjne w laptopie - jak ich używać?
W nowoczesnych i tych starszych laptopach występują przyciski funkcyjne służące do rożnych czynności. W laptopach marki Acer występują przyciski służące do uruchamiania Wi-Fi oraz bluetooth i przeglądarki internetowej, klienta poczty e-mail. Są one bardzo przydatne wtedy gdy np. mamy mokre ręce i nie chcemy wymoczyć myszki. Oczywiście nie jest to jedyne zastosowanie przycisków funkcyjnych. Możemy się nimi posłużyć w terenie gdy nie mamy myszki. Ułatwiają one dostęp do niektórych aplikacji. Przede wszystkim przyśpieszają go. Ze względu na to, że są dostępne od razu od ręki bez wchodzenia w menu systemu i zagłębiania się w pod kategorie.
Przyciski funkcyjne do czego służą?
Pierwszą funkcją przycisków jest ułatwienie dostępu do poszczególnych funkcji komputera. Najczęściej jest to poczta i przeglądarka internetowa. Czasami tak jak w nowych laptopach Lenovo jest opcja wybrania funkcji danego przycisku. Jest to bardzo praktyczne i przydatne rozwiązanie ,które nie jest stosowane przez wielu producentów. Są też specjalne panele dotykowe służące do obsługi funkcji multimedialnych laptopa. Jest to przydatne gdy oglądamy filmy słuchamy muzyki możemy bez potrzeby wychodzenia z danego programu zatrzymać puścić od nowa film lub muzykę. Nie wiele marek stosuje tak zwane panele dotykowe. Do wiodących należą Apple (Macbook), Acer. Panele dotykowe i przyciski funkcyjne mogą służyć do wielu innych ciekawych rzeczy. A przede wszystkim są funkcjonalne.
Przyciski funkcyjne- jak ich używać?
Używa się ich normalnie jak każdego innego przycisku. Czasami przed ich użyciem musimy je skonfigurować. W moim wypadku czyli laptopa marki acer trzeba było ustawić domyślną przeglądarkę internetową i domyślnego klienta poczty e-mail. Te przyciski ułatwiają mi codzienna prace nad różnymi rzeczami.
W wielu laptopach od razu jest ustalone do czego dany przycisk służy. Mogą to nie być wszystkie lub tylko grupy. Na przykład panek multimedialny. Służy zawsze do tego samego. Pauzy wznowienia i przewijania muzyki i filmu. Najczęściej raz przypisanych funkcji przez producenta nie da się zmienić. W laptopie Lenovo Y-550 jest możliwość ustawienia aplikacji ,które otwierają nam się po najechaniu palcem na dane kółko u góry obudowy. Jest to bardzo przydatne. Ponieważ każdy ma swoje ulubione aplikacje które najczęściej uruchamia.
Inne przyciski
W laptopach występuje jeszcze przycisk Fn służący do pisania i wykorzystywania symboli/cyfr napisanych na fioletowo na naszej klawiaturze. (najczęściej jest to po prostu inny kolor niż podstawowe litery na klawiaturze laptopa).
Do funkcji uruchamianych w taki sposób należą stan uśpienia, rozjaśnienie, zmiana ekranu np. LCD, zewnętrzny, telewizor etc., włączenie Wi-Fi, Aktywacja i dezaktywacja Touchpada, wyciszenie, num lock klawisze pod literami, scroll lock.
Gdy używamy wyżej przycisku FN przez przypadek może nam się zdarzyć ,że zamiast niektórych liter będą pojawiać się liczby pod nimi napisane. Żeby to wyłączyć należy wcisnąć FN I przycisk pod ,którym jest napisane NumLk(num lock). U mnie jest to F11.
W laptopie Lenovo występuje jeszcze dodatkowe przycisk recovery służący do odzyskania systemu po awarii. Jest to bardzo przydatne szczególnie gdy nie mamy zbyt wielkiej wiedzy na temat komputerów a w szczególności napraw systemu operacyjnego. Uważam, że wszyscy producenci powinni stosować tego typu zabezpieczenie. W Acerze jest opcja empowering technology służąca między innymi do wykonania kopi zapasowej oraz przywrócenia systemu operacyjnego lecz działa tylko na uruchomionym systemie. W acerze aspire 6935 G po wciśnięciu klawisza fn podczas ładowania komputera przed uruchomieniem systemu operacyjnego naszym oczom ukazuje się tryb multimedialny. W którym możemy bez problemu odtworzyć wszystkie filmy i muzykę.