Dell to niewątpliwie jeden z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych producentów laptopów. Nie tylko z resztą w naszym kraju, ale i na całym świecie. Jeśli ktoś szuka laptopa, to z całą pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie w ofercie tego producenta.
Jednak niestety, pomimo wszystkich swoich zalet, urządzenia te nie są bezawaryjne co czasami może stanowić mały problem. Na pewno nie jeden konsument Della spotkał się z awariami technicznymi, które są typowe tylko dla pewnych modeli. W dzisiejszym zestawieniu przedstawimy kilka często występujących usterek związanych z laptopami Della oraz metody ich rozwiązania.
Problem z hibernacją w Windows 8.1
Część notebooków Della narażonych jest na problemy z hibernacją, wyłączaniem i usypianiem laptopa po aktualizacji systemu Windows do wersji 8.1. Awaria objawia się tym, że po wykonaniu którejś z trzech wcześniej wymienionych czynności, komputer wyłącza się tylko do pewnego momentu. Mianowicie ekran gaśnie, jednak wiatraki i dysk cały czas działają. Jak się okazuje, jest to spowodowane problemem ze sterownikami. W takich przypadkach warto wykonać następujące czynności:
• Deinstalacja sterowników kart graficznych,
• Pobranie ze strony Intela aktualnych sterowników i ich instalacja (bez ponownego
uruchomienia komputera),
• Pobranie ze strony AMD/Nvidia aktualnych sterowników i ich instalacja (z ponownym uruchomieniem komputera).
Jeśli nie pomogły powyższe podpowiedzi, warto jeszcze wykonać n/w:
1. Przesuń kursor do prawego górnego rogu, aby otworzyć pasek Windows.
2. Kliknij ikonę "Ustawienia".
3. Wybierz "Panel Sterowania", "Opcje zasilania" , "Wybierz działanie przycisków zasilania", "Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne".
4. Teraz przejdź do dołu, a zobaczysz "Włącz szybkie uruchamianie (zalecane)" ["Turn on fast startup"].
5. Wyłącz opcję odznaczając pole wyboru, a następnie kliknij przycisk "Zapisz zmiany".
6. Uruchom ponownie komputer i sprawdź, czy laptop wyłącza się prawidłowo.
Niedziałający przycisk funkcyjny w 64-bitowym Windowsie 7
Bardzo często zdarza się, iż instalacja „czystej” wersji systemu operacyjnego Microsoft Windows powoduje problem z klawiszem funkcyjnym, który po prostu przestaje działać. Towarzyszy temu również brak ikon prezentujących na przykład poziom głośności, czy jasność ekranu. Przyczyną jest brak firmowego oprogramowania Della. W takiej sytuacji należy zainstalować pakiet Dell System Software dostępny pod tym adresem. Jego instalacja powinna rozwiązać problem niedziałającego klawisza funkcyjnego.
Osłabienie wydajności i wysokie temperatury pod obciążeniem
Problem zacinania się gier i mocnego nagrzewania obudowy można oczywiście zrzucić na zbyt słaby sprzęt (bądź mało wydajny układ chłodzenia), który nie jest w stanie udźwignąć czegoś co wymaga większej wydajności. Jednak w niektórych przypadkach sytuacja ta jest spowodowana brakiem aktualnych sterowników karty graficznej. Jeśli wydaje nam się, że komputer powinien w miarę płynnie obsługiwać gry i nie powinien się tak mocno grzać, warto sprawdzić czy w Sieci nie ma nowszych sterowników do naszej karty graficznej. Całkiem możliwe, że ich aktualizacja skutecznie rozwiąże problem.
Podsumowanie
Jak dobrze widać, notebooki Della pomimo wszystkich swoich zalet, mają również mankamenty, które skutecznie potrafią utrudnić komfortowe korzystanie ze sprzętu. Jednak nie należy się z tego powodu załamywać, ponieważ większość z tych usterek daje się w prosty sposób rozwiązać.