Za oknem widać pierwsze oznaki wiosny, więc producenci notebooków postanowili przypomnieć o swoich produktach. Wielu z nich prezentuje odświeżone wersje znanych laptopów, choć nie zabrakło także kilku nowości. Zapraszam do lektury!
Tańsze procesory oparte o architekturę Sandy Bridge
Intel postanowił wzbogacić swoją ofertę o kolejny model procesora opartego o architekturę Sandy Bridge. Mowa o Celeronie B810, który ma trafić do urządzeń mobilnych. Posiada on dwa rdzenie oraz 2 MB pamięci cache L3. Procesor niestety nie wspiera funkcji Hyper Threading, a częstotliwość zegara ma wynieść 1,6 GHz.
Alternatywny system dla netbooka
Nie każdy lubi Windowsa. Nie każdy netbook powinien mieć Windowsa. Dlatego też powstają rozwiązania alternatywne i całkowicie darmowe. Ostatnim dzieckiem programistów jest Fuduntu OS, czyli skrzyżowanie Fedory oraz Ubuntu. Zainteresowani mogą ściągnąć system z oficjalnej strony projektu.
Dla maniaków komputerowych – Toshiba Qosmio X500-Q930X
Dla wszystkich osób, które nie potrafią oderwać się od swoich ulubionych gier, Toshiba przygotowała „małą” niespodziankę. Qosmio X500-Q930X posiada ekran o wielkości aż 18,4 cala i rozdzielczości 1920x1080 pikseli. We wnętrzu tkwi najnowszy czterordzeniowy procesor Intel Core i7-2630QM oparty o architekturę Sandy Bridge. W trybie Turbo Boost, częstotliwość zegara może zostać podniesiona nawet do 2,9 GHz (z 2 GHz). Na pokładzie zamontowano również kartę graficzną GeForce GTX 460M, 8 GB pamięci RAM oraz dysk twardy o pojemności 1 TB. Wszyscy zainteresowani mogą kupić laptopa za pośrednictwem strony Toshiby za 1899$.
Fujitsu rozpoczyna sprzedaż laptopa 3D
Targi CES w Las Vegas obfitowały wiele ciekawych prezentacji. Wtedy też firma Fujitsu pokazała światu laptopa LifeBook AH572, który potrafi m.in. przekonwertować obraz 2D do 3D. W zestawie znajduje się para okularów polaryzacyjnych, które powalają na oglądanie trójwymiarowego obrazu. Oprócz tego notebooka wyposażono w dwie kamerki, które potrafią zarejestrować obraz w 3D. Laptop wyceniono na 999$.
Asus odświeża serie swoich notebooków
Według szwedzkiego portalu TechNYTT, Asus zamierza zaktualizować serie U31JC oraz U31JG. Wymienione zostaną przede wszystkim procesory na nowe modele Sandy Bridge. Według producenta, laptopy maja mieć także lepszą grafikę i dyski twarde. Cena ma nie ulec zmianie. Tak więc czekamy. Do kwietnia lub maja.
Dell również bierze się za wiosenne porządki
Jeśli nie wprowadzamy nowych notebooków, to przynajmniej trzeba odświeżyć wysłużone modele. Przynajmniej z takiego założenia wychodzi Dell. Odświeżone zostaną między innymi Inspiron R. W każdym modelu, wchodzącym w skład serii, znajdzie się procesor oparty o architekturę Sandy Bridge. Jednak najciekawsze wydaje się zastosowanie technologii SWITCH, która pozwala na zmianę wzoru pokrywy w łatwy i przyjemny sposób. A dzięki 9-komorowej baterii laptopy mogą pracować do 13 godzin.
Zmian doczekały się również notebooki Latitude, w których pojawi się platforma Huron River. 14,1-calowe modele otrzymają specjalną powłokę antyrefleksyjną na ekran. Dell Latitude E6420 może opcjonalnie posiadać dotykowy wyświetlacz.
Samsung budzi się na wiosnę i wprowadza nowe serie laptopów
Samsung nie próżnuje – już niedługo na rynku pojawią się zupełnie nowe, trzy rodziny laptopów: 2-series, 4-series oraz 6-series. Rodzina 2-series to najbardziej podstawowa propozycja przeznaczona dla mniej zamożnych klientów. Samsung przygotował dwie propozycje: notebooki z 12,5-calowym ekranem i procesorem Intel Celeron bądź też z 14,1-calowym wyświetlaczem i procesorem Intel Core i3.
Rodzina 4-series otrzyma trochę lepsze podzespoły. Podobnie jak u poprzedników notebooki mogą posiadać 12,5-calową bądź 14,1-calową matrycę. Jeśli chodzi o procesory, w tym przypadku panuje większa różnorodność. Laptop może być napędzany przez model Core i3, i5 bądź i7.
6-series to propozycja dla klientów biznesowych. Laptopy będą posiadać 14,1- bądź 15,6-calową matrycę. Zostaną także wyposażone w procesor Core i3/i5/i7, wspomagany przez 8 GB pamięci RAM.
Trochę urozmaicenia – laptopy z AMD Brazos
Obecnie producenci aktualizują swoje modele laptopów o nowe procesory Intela, zapominając jednocześnie o propozycji AMD. Toshiba, idąc po prąd, pokazała dwa 17-calowe laptopy C670 i C670D. Pierwszy zostanie wyposażony w procesor Intel Pentium lub Core i3. W C670D pojawi się natomiast AMD E-240 lub też AMD E-350. W obu wersjach pojawi się zintegrowana karta graficzna Radeon HD 6310M.
Niepozorny, ale ciekawy 13-calowy notebook Asusa
Asus, w przeciwieństwie do innych producentów, unika sztucznie napompowanego medialnego szumu. Mimo to co jakiś czas prezentuje interesujące modele laptopów. Podobnie jest w przypadku multimedialnego U30s z 13,3-calową matrycą. Sercem notebooka jest procesor Intel Core i5-2410M (oczywiście Sandy Bridge) o taktowaniu zegara 2,3 GHz. Za wrażenia graficzne odpowiadają dwa układy: zintegrowany Intel GMA HD 3000 oraz dedykowana karta GeForce GT 520M. Za ich przełączanie odpowiada technologia nVidia Optimus.
Asus 1011PX już w Europie, jeszcze nie w Polsce
Jak się okazuje, Asus potrafi dotrzymać słowa. Obiecywał, że jeszcze w marcu do sprzedaży trafi kolejny maluch Eee PC 1011PX. Jak na razie sprzęt dostępny jest we Francji oraz Włoszech za 300 euro (podstawowa konfiguracja). Netbook 1011PX posiada 10,1-calową matrycę, procesor Intel Atom N455 bądź opcjonalnie dwurdzeniowy Atom N570, 2 GB pamięci RAM, dysk twardy o maksymalnej pojemności 320 GB. 6-komorowa bateria ma pozwolić na pracę do 11 godzin z dala od gniazdka.
Praca na każdej powierzchni z nową myszką firmy Genius
Genius przygotował kolejnego gryzonia Traveler 9000, który pozwala na pracę na niemal każdej powierzchni. Wszystko dzięki technologii śledzenia BlueEye. Myszka posiada sensor optyczny 1200 dpi i może pracować do 10 metrów z dala od odbiornika. Za gryzonia przyjdzie nam zapłacić ok. 59,90 zł.