HP EliteBook 2760p to notebook, który jest już obecny na rynku od dwóch lat. I choć nie było o nim głośno, warto przyjrzeć się tej konstrukcji bliżej, jako że jest ona nietypowa i na pewno oferuje sporo możliwości i dodatków.
Zalety
Jako że jest to już laptop dwuletni, należy wziąć pod uwagę nieco przestarzały już styl projektowania korpusu. Obecnie producenci starają się „odchudzać” obudowy lub też poprzez różnego rodzaju sztuczki wysmuklić obudowę. W tym przypadku projektanci HP nie wyprzedzili okresu, w którym tworzyli i przygotowali notebooka wyglądającego na pierwszy rzut oka dość ciężko. Pomimo to EliteBook 2760p prezentuje się elegancko a magnezowo-aluminiowa obudowa nie tylko nadaje sztywności oraz wytrzymałości, ale i prestiżu.
Być może najważniejszym elementem w całej konstrukcji okaże się dla wielu dotykowy i obracany ekran (180 stopni) o przekątnej 12,1 cala. W okresie, kiedy laptop pojawił się na rynku, Windows 7 nie był w stanie wykorzystać możliwości oferowanych przez notebook. Jednak wraz z najnowszą odsłoną systemu operacyjnego od Microsoftu, EliteBook 2760p powinien świetnie sprawdzić się nie tylko w przypadku zwykłego, przenośnego komputera, ale również tabletu obsługującego gesty. Producent do zestawu dołącza specjalne piórko, które umożliwi np. dokładniejsze edytowanie grafiki. Ekran pokryty jest dodatkowo antyrefleksyjną powłoką, dzięki której praca na zewnątrz jest wygodniejsza i mniej męcząca dla oczu.
Niespodzianką dla wielu może być obecność interfejsów, które trudno szukać nawet w większych notebookach. Producent, rezygnując z napędu, wykorzystał dodatkową przestrzeń i umieścił po bokach obudowy m.in. złącze ExpressCard, czytnik kart procesorowych, trzy porty USB 2.0 czy mini FireWire oraz VGA. Ciekawym dodatkiem jest czytnik kart procesorowych czy modem 3G. Ponadto oprócz tradycyjnego touchpada, EliteBook 2760p otrzymał trackpoint.
W notebooku zamontowano szybki, dwurdzeniowy procesor Intel Core i5-2540M o taktowaniu zegara 2,6 GHz. Wystarczy on nie tylko do codziennych zastosowań, ale również do bardziej wymagających zadań.
Głośniki, które zamontowano w notebooku, sprawują się bardzo dobrze. Co prawda nie można liczyć na dźwięk takiej jakości, jak w przypadku laptopów multimedialnych z najwyższej półki, ale w tym przypadku wystarczają do zastosowań biznesowych. Generowany dźwięk jest czysty i przyjemny dla ucha. Nie najgorzej wypada kultura pracy. Choć układ chłodzenia działa niemal przez cały czas, nie staje się irytujący ani też nie przeszkadza w pracy. Natomiast obudowa pozostaje cały czas chłodna.
Wady
Laptop, pomimo niewielkich rozmiarów, jest wyjątkowo ciężki. Waży aż 1,8 kg. Ma to oczywiście swoje plusy, bowiem czuć w rękach solidność obudowy. Jednak przy przenoszeniu netbooka można odnieść wrażenie, że niesiemy sprzęt cięższy niż się spodziewaliśmy.
Choć nie jest to komputer gamingowy, przy tak wysokiej cenie, można byłoby spodziewać się wykorzystania dedykowanego układu graficznego. Niestety, producent postanowił pozostać przy zintegrowanym układzie graficznym. Zabrakło portu eSata dzielonego z USB 3.0, który przyspieszyłby łączność z dyskiem twardym. W netbooku również nie znajdziemy portu HDMI.
Przeciętnie wypada również praca na baterii. 6-komorowy akumulator umożliwia około 4 godzin oglądania filmu. Podczas pracy w internecie czas ten wydłuża się do około 5 godzin – nie jest to wynik ani dobry, ani zły.
Podsumowanie wad i zalet
Zalety:- bogaty zestaw interfejsów- solidność obudowy- wydajny procesor- dotykowy ekran- powłoka antyrefleksyjna- niezłe głośnikiWady:- ciężki- jedynie zintegrowana karta graficzna- przeciętny czas pracy na baterii- cena
Podsumowanie
Największą bolączką netbooka jest wysoka cena. A biorąc pod uwagę przestarzały i toporny wygląd, procesor drugiej generacji i pewne niedociągnięcia projektantów, trudno polecać notebooka z czystym sumieniem. Pomimo to ma wiele zalet, a jedną z najważniejszych jest obracający się o 180 stopni dotykowy ekran, który pozwoli w pełni wykorzystać możliwości Windows 8. Dużą zaletą jest również bogaty zestaw interfejsów i zabezpieczeń.