Model Asus Eee PC 1025CE to niewielki laptop. Najważniejsza dla konstruktorów była mobilność i energooszczędność. Sprawdźmy więc dokładnie, jak w rzeczywistości prezentują się te dwie cechy.
Zalety
Wśród zalety wymienić należy wspomnianą mobilność urządzenia. Ekran o przekątnej 10.1 cala powoduje, że cała konstrukcja jest niewielka, dodatkowo zużywa niewiele energii i jest lekka. Netbook waży zaledwie 1.25 kilograma.
Warto wspomnieć o tym, że mimo tak małej konstrukcji i przystępnej ceny, firma Asus zdecydowała umieścić się w miarę wydajne podzespoły.
Procesor, który znalazł się w samym środku komputera to Atom N2800 1.86 GHz. Jest to procesor dwurdzeniowy posiadający 4 wątki, który wspiera technologię 64 bitową. Wydajność układu jest na tyle duża, że wystarczy aby płynnie pracować w internecie, obejrzeć film w jakości HD. Procesor jest jednak trochę słabszy niż układy AMD E-300, AMD E-350, AMD E2-1800.
Netbook Asus Eee PC 1025CE posiada 1 GB pamięci RAM (max 2 GB).
Matowa matryca ucieszy osoby, które lubią korzystać z laptopa na świeżym powietrzu, brak tzw. "efektu lustra".
Netbook podczas codziennej pracy działa cicho i jest chłodny. 6-komorowa bateria pozwala na pracę z dala od gniazdka elektrycznego przez około 10 godzin (czytanie dokumentów). Podczas pracy w internecie, oglądania filmów czas ten skraca się do około 7 godzin. Są to bardzo dobre wyniki, które zadowolą nawet wymagających użytkowników.
W Asus Eee PC 1025CE możemy znaleźć 1 port USB 3.0, 2 porty USB 2.0, HDMI, czytnik kart pamięci, VGA, RJ-45. Z interfejsów komunikacyjnych nie mogło zabraknąć WLAN 802.11 b/g/n oraz Bluetooth.
Wady
Karta graficzną Intel Graphics Media Accelerator HD nie jest kartą najwyższych lotów. Korzysta ona z pamięci współdzielonej, ale przy odpowiedniej konfiguracji komputera (której tutaj brakuje) na karcie tej można uruchomić wiele tytułów gier. Karta ta jest wystarczająca na potrzeby sieci i prostych multimediów i nie powinno być z nią żadnych problemów.
Osoby chcące zwiększyć ilość pamięci RAM zasmuci fakt, że netbook posiada wbudowaną pamięć w płytę główną.
Szkoda, że producent nie zastosował matrycy z większą rozdzielczością. W dzisiejszych czasach 1024x600, to za mało.
Podsumowanie
Dysk twardy tego komputera ma pojemności 320 GB, konstruktorom niestety nie udało się zmieścić napędu optycznego. Całość zamknięta została w solidnie wykonanej czarno-czerwonej obudowie.