Producenci laptopów starają się zapełnić wszelkie luki nisze jakie mogą powstawać na rynku komputerów przenośnych. Dzięki temu mamy komputery dostosowane do poszczególnych potrzeb: dla profesjonalistów, dla graczy, dla Pań czy też nawet dla dzieci (niekoniecznie zabawki!). Pozytywnym aspektem takiego obrotu spraw jest możliwość dobrania sobie szczegółowej konfiguracji dostosowanej do potrzeb każdego z nas.
Laptopy HP i HP Pavilion kojarzą się z zastosowaniami biznesowymi, a przynajmniej do tego aspirują i taki miał dla nich zamysł producent. HP Pavilion dm4-1310ew LC773EA faktycznie ma wygląd biznesowego sprzętu- cienki, wyposażony w metalową obudowę, stosunkowo lekki (2kg) sprawia bardzo dobre wrażenie.
Zalety
Pierwsze co rzuciło mi się w oczy po otworzeniu obudowy to klawiatura typu chicklet, czyli spore odstępy między klawiszami i od płytki dolnej- z pewnością usprawnia to pisanie i jest zaletą, chyba że jesteś przeciwnikiem takiego rozwiązania (można wtedy odjąć pół punktu od oceny końcowej). Ogólnie klawisze są szerokie i precyzyjne pisanie nie sprawia problemu. Szkoda, że rozszerzenie odbyło się kosztem klawiatury numerycznej, której jestem zaciekłym fanem.
Co znajduje się w środku obudowy? Dwurdzeniowy procesor Intel Core i5-460M to jeden ze słabszych modeli z rodziny Intel Core i5, ale z biznesowymi zadaniami powinien sobie radzić odpowiednio szybko. Procesor ten działa z taktowaniem 2.53 GHz, ale dzięki opcji Turbo jest w stanie osiągać do 2,8 GHz (krótkotrwale, jedynie w momentach najwyższego obciążenia).Wielkość matrycy to 14 cal- w zupełności wystarczające dla zastosowań biznesowych (ekran z technologią BrightView). Karta graficzna to AMD Radeon HD 6370M z 512 MB DDR3, układ średnio wydajny, dobrze wpisujący się w profil całego laptopa. Oprócz kanonu wejść i wyjść audio/video i USB (2xUSB2.0 oraz 1xeSATA/USB2.0, sprzęt wyposażony jest również w czytnik pięciu rodzai kart pamięciowych, komunikację Bluetooth oraz czytnik linii papilarnych. Nasze dane zapiszemy na dysku 320 GB pracującego w technologii 7200 obr.
Wady
Pamięć operacyjna tego modelu to 3GB DDR3, niewiele, ale najgorsze jest to, że ten obszar pamięci został rozdzielony na dwie kostki RAM. Skutkiem tego, gdy będziemy chcieli dodać pamięci będzie trzeba zrezygnować z jednej kości (maksymalna ilość obsługiwanej pamięci RAM to 8 GB). Oprócz tego trudno doszukać się jakiś specjalnych wad modelu.
Design komputera, wykonanie jego obudowy i kolorystyka cieszą oko i bez wstydu mogą być przykładem biznesowego laptopa. Jednak, moim zdaniem cena proponowana nam za ten zestaw jest nieco zbyt wysoka. Moja ocena dla tego sprzętu to (biorąc pod uwagę cenę) to 4 z dużymi minusem. Widełki cenowe rozpoczynają od 2500 zł na Skąpiec.pl- to sporo, zwłaszcza, że za to cenę możemy sobie pozwolić na model, z może gorszym designem, ale za to w lepszej konfiguracji. Przykładem niech będzie Asus K53SV-SX045V, również opisywany na łamach naszego portalu.