Toshiba Satellite R630-14N to kolejny z modeli laptopów z linii Satellite skierowanych do średnio zamożnych konsumentów a składający się w dużej mierze z tzw. elementów budżetowych (czyli tańszych, ograniczonych odpowiedników). Wskazuje to na przeznaczenie komputera głównie do domowego użytku, z bardzo dużym naciskiem na zastosowania mobilne. Modele Satellite R630 stanowią technologiczny odpowiednik bardziej profesjonalnej linii Toshiby - Portege R700
Zalety
Satellite R630 jest cienki i lekki (ok. 1,5 kg) przez co podróżowanie z nim nie sprawia problemów, również rozmiar ekranu wynoszący 13,3 cal oraz ogólne wymiary (ok. 320 mm w szerokości oraz 230 mm na długość) ułatwiają komfortowe przenoszenie sprzętu choć dla zastosowań typowo mobilnych przewidziane są inne rozwiązania takie jak np. NB205-N210 Mini, który jest dużo mniejszy głównie ze względu na niewielką matrycę (10.1 cal). Standardowo sprzęt wyposażony jest w dwie kości pamięci RAM po 2 GB co daje zupełnie zadowalającą ilość 4 GB RAM oraz możliwość rozbudowania do 8 GB. Również dwurdzeniowy procesor i3-380M pracujący z częstotliwością 2.53 GHz jest zadowalającym rozwiązaniem. Sprzęt wyposażony jest w niemalże standardowy zestaw slotów i wejść- 2xUSB 2.0, 1xeSATA/USB 2.0, 1xHDMI oraz wieloformatowy czytnik kart. Pozytywnie zaskakuje również czas pracy bez zasilania (bateria litowo-jonowa, 6 ogniw)– otóż, według zapewnień producenta, wynosi on prawie 9 godzin co przy zastosowanych wydajnych przerobowo elementach jest bardzo dobrym wynikiem.
Cena jest odpowiednia- waha się w granicach 2500-3300 zł w zależności od konfiguracji laptopa. Może wydawać się wysoka jak na linię Satellite ale po przeliczeniu wartości komponentów można ją uznać za adekwatną.
Wady
W porównaniu do innych elementów nieco blado wypada pojemność dysku twardego (stosowanego w podstawowej konfiguracji) – 320 GB. Dostępne są jednak modele z dyskiem 500 GB. Użytkownicy zgłaszają również częste problemy z głośną pracą chłodzenia.
Laptop jest zdecydowanie wart tych pieniędzy, jego profil wskazuje bardziej na zastosowania przenośne niż profesjonalne lecz jest on dobrym kompromisem pomiędzy tymi dwoma rolami. Z pewnością da się na nim popracować w podróży.