Acer Aspire 7 kusi przede wszystkim stosunkowo niską ceną. Za trochę ponad 4 tysiące złotych otrzymujemy podzespoły montowane w droższych konstrukcjach. Czy jednak rzeczywiście laptop spełnia oczekiwania graczy?
Zalety
Obudowę wykonano z aluminium, dzięki czemu laptop wydaje się sztywniejszy i solidniejszy. Nie ulega deformacjom nawet pod wpływem dużego nacisku, a sam ekran nie chybocze się i dobrze trzyma ustawiony kąt. Spasowanie poszczególnych elementów nie budzi zastrzeżeń. Ekran Acera Aspire 7 ma swoje zalety i wady. Do plusów 17,3-calowej matrycy IPS można zaliczyć wysoką jasność obrazu jak i nie najgorsze kąty widzenia.
Odłóżmy jednak na bok pozostałe parametry, bowiem laptop został wyposażony w bardzo dobre podzespoły umożliwiające płynną grę na ustawionych wysokich detalach. Pozwala na to czterordzeniowy procesor Intel Core i7-7700HQ, obecnie jedna z najpopularniejszych jednostek przeznaczonych dla graczy oraz karta graficzna nVidia GeForce GTX 1050Ti oparta o architekturę Pascal.
Pomimo wykorzystania wydajnych podzespołów, Acer Aspire 7 nie generuje uciążliwego hałasu (wbrew pozorom jest urządzeniem cichym). Temperatury obudowy przy codziennym użytkowaniu nie osiągają wysokich wartości, choć pod obciążeniem zdarza się przekroczyć 40°C. Podczas uruchamiania wymagających tytułów nie pojawia się zjawisko throttlingu, dzięki czemu procesor pracuje przez cały czas z co najmniej minimalnym taktowaniem podanym przez producenta.
W laptopie nie uświadczymy bogactwa wyposażenia. Po bokach obudowy umieszczono najważniejsze złącza jak porty USB (w tym niestety 2 porty USB 2.0), 1x USB 3.1 Gen 1 Type-C, 1x USB 3.0, gniazdo sieciowe, audio oraz HDMI. Nie zabrakło jednak czytnika kart pamięci.
Nie można również narzekać na akumulator. Pomimo niskiej pojemności wynoszącej 48 Wh, przy standardowej pracy laptop wytrzyma ponad 5 godzin z dala od gniazdka.
Wady
Acer Aspire 7 to laptop, który swoim wyglądem nieco odbiega od trendów wyznaczonych przez innych producentów. Nie ma typowego agresywnego wyglądu znanego z notebooków gamingowych, a jednocześnie konstruktorzy nie dążyli do zmniejszenia jego rozmiarów. Stąd też laptop nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle konkurencji. Ramka wokół ekranu jest dosyć szeroka.
Acer Aspire 7 dotykają drobne mankamenty. Klawiatura, choć nie sprawia większych problemów, to jednak dla gracza sporym utrudnieniem może być wielkość strzałek. Tym bardziej niezrozumiała jest to decyzja, gdyż wielkość możliwej powierzchni do wykorzystania na projekt klawiatury jest wystarczająca. Słabo wypada również dysk twardy. Producent zdecydował się na tradycyjny dysk HDD o pojemności 1 TB. Zamontowane głośniki z pewnością nie zadowolą wielbicieli muzyki. Dźwięk jest płaski i brakuje niskich tonów.
Podsumowanie zalet i wad
Zalety:
- wysoka wydajność
- solidnie wykonana obudowa
- brak zjawiska throttlingu
- cichy
- ekran IPS
Wady:
- mało atrakcyjna obudowa
- wielkość klawiszy strzałek
- wolny dysk twardy
- głośniki
Podsumowanie
Jeśli zależy nam tylko na procesorze i karcie graficznej zamkniętej w mobilnej obudowie, to Acer Aspire 7 wydaje się być słusznym wyborem. Warto jednak wziąć pod uwagę wady laptopa jak niedoskonała klawiatura czy głośniki, które generują mało atrakcyjny dźwięk. Z drugiej strony laptop pozytywnie zaskakuje kulturą pracy czy brakiem występowania throttlingu.