Na rynku coraz więcej modeli spełnia bardzo wysokie wymagania dotyczące wydajności, a co ciekawe dotyczy to w dużej mierze również ultrabooków. W tym artykule sprawdzamy, co do zaoferowania ma Dell Inspirion 15z.
Zalety
Jak na ultrabook od wiodącego producenta komputerów przenośnych przystało Dell Inspirion 15z jest wykonany z dużą dbałością o szczegóły, obudowa jest miła w dotyku i nie rysuje się. Przycisk posiadają miły dla oka design, jak zresztą całość konstrukcji i co ważne, wygodnie się z nich korzysta.
Jak przystało na ultrabooka 15'', konstrukcja jest w miarę lekka – waży około 2 kg. Laptop posiada wszystkie gniazda potrzebne nam do codziennej pracy lub rozrywki. Na obudowie znalazły się najważniejsze porty jak 4 x USB 3.0, RJ45, czy czytnik kart pamięci. Co prawda, brak tutaj gniazda VGA, jednak mamy HDMI, które obecnie występuje już w każdym urządzeniu. Na uwagę, również zasługuję wbudowany napęd DVD.
Kolejna zaleta tego modelu ultrabooka to wydajność. W środku znajdziemy niskonapięciowy procesor Core i7 3517U z zegarem 1.9 GHz. Jest to dwurdzeniowy 4-wątkowy model jednostki centralnej. Jego wydajność jest tylko trochę słabsza od popularnego na rynku procesora Intel Core i5-3210M. Na nasze dane przewidziano dysk o pojemności 500 GB (HDD), a na przyspieszenie działania systemu dysk 32 GB (SSD), który jak wiadomo zwiększa prędkość odczytu danych. Ilość pamięci RAM wynosi 6 GB, a karta graficzna to nVidia GeForce 630M (na laptopie uruchomimy wiele tytułów najnowszych gier na średnich detalach). Komputer działa długo (prawie 6 godzin pracy w internecie) na jednym ładowaniu. Niestety w ultrabooku nie ma zbyt wiele miejsca, dlatego też warto wyposażyć się w słuchawki, jeżeli chcemy uzyskać dźwięk dobrej jakości.
Dell Inspiron 15z ( 5523 ) podczas codziennej pracy jest chłodny i cichy. Laptop dość dobrze radzi sobie z chłodzeniem – w czasie pracy w internecie urządzenie jest zimne, temperatura na obudowie około 29°C (Duże obciążenie powoduję nagrzewanie części tylnej obudowy do temp. około 40°C).
Wady
Pośród wad wymienić należy system operacyjny, czyli nowy Windows 8. Niestety, ale nie każdemu przypadnie on do gustu, a dodatkowo są problemy z kompatybilnością wybranych aplikacji, których jak wiadomo na Windows 7 nie było tak dużo. Kolejny i prawdopodobnie największy minus to cena. Prawie 3500 złotych za komputer o przekątnej 15.6 cala z matrycą pracującą w rozdzielczości zaledwie 1366x768, to nie jest to na co by się liczyło.
Do wad należy zaliczyć błyszczącą matrycę. Utrudni ona pracę na zewnątrz, szczególnie w słoneczne dni. Pod gołym niebem będziemy widzieć w niej swoje odbicie. Kąty widzenia jak i inne parametry matrycy są raczej przeciętne.
Podsumowanie
Jest to lekki laptop przeznaczony do mobilnej pracy poza domem. Obecność mocnego niskonapięciowego procesora Intel i7 oraz dysku SSD powoduje, że jego dość wysoka cena jest częściowo usprawiedliwiona.
Jak widać, jest to całkiem dobrze wyglądająca stacja robocza, która niestety odstrasza trochę ceną. Warto dodać, że opcjonalnie możemy zakupić ten model z dotykowym ekranem, który teoretycznie ma zwiększyć komfort pracy z nowym system operacyjnym, jakim jest Windows 8.
Zalety:
Wady: