Miniony tydzień, po raz kolejny pokazał, że na rynku notebooków, oprócz odświeżania kolejnych serii przez producentów trochę przymarzło. Czyżby zima aż tak doskwierała? Pojawiły się za to informacje o dwóch systemach, które już niedługo zawitają na rynku: webOS oraz MeeGo. Czyżby systemy operacyjne oparte na jądrze Linuksa chciały zdominował rynek mobilny?
Zapraszam do autorskiego przeglądu informacji ze świata IT.
Tydzień temu, w „Po godzinach...” pisaliśmy o wadliwym chipsecie, jaki znalazł się w platformach dostarczonych przez Intela. Produkcja została zatrzymana, by... ponownie ruszyć pełną parą! Procesory Sandy Bridge z wadliwym chipsetem będą sprzedawane nadal, ale w przypadku, gdy nie wpłynie to negatywnie na pracę samego komputera. W końcu sam chipset posiada wiele interfejsów, a producent nie musi wykorzystywać tych źle działających. Dzięki temu, Intel nie straci milionów, a producenci być może obniżą ceny modeli laptopów, w których znalazł się wadliwy chipset.
W Polsce pojawiły się dwa modele zaproponowane przez Samsunga. Pierwszy to RC510 posiadający 15-calowy ekran. Drugi, z 17-calową matrycą to model RC710. Seria ma zapewnić rozrywkę na najwyższym poziomie. W obu wykorzystano powłokę antyrefleksyjną, która ma zwiększyć komfort pracy przy dłuższym korzystaniu z komputera. W obu pojawi się procesor Intel Core i3 bądź i5, a za grafikę odpowie dedykowana karta GeForce 315M. Dane pomieścimy na dysku o maksymalnej pojemności 750 GB, a całą pracę wspomaga do 8 GB pamięci RAM.
Również i Sony odświeża jedną z serii laptopów. Istotną zmianą w nowych modelach Vaio Y jest obecność chipsetu AMD Fusion. Oprócz tego laptopy będą posiadać 11-calową matrycę, do 4 GB pamięci RAM, dysk twardy o pojemności do 500 GB oraz HDMI.
Aby nie próżnować i ponownie zyskać na sprzedaży sprawdzonych rozwiązań, HP odświeżyło serię Pavilion dv6 oraz dv7. W nowych modelach pojawi się design zainspirowany nagradzaną linią laptopów Envy. Na pokładzie znalazła się technologia HP CoolSense Technology, USB 3.0 oraz 4 głośniki stworzone przez Beats by Dr. Dre. Pojawi się również druga generacja procesorów Intel Core i5 oraz Core i7, a także opcjonalnie karta graficzna Radeon 6000M.
Wielką niespodzianką tego tygodnia jest ogłoszenie przez HP, że system znany jedynie ze smartfonów pojawi się również na notebookach a nawet komputerach stacjonarnych. Jak na razie nie są znane szczegóły działania systemu webOS na maszynach większych i wydajniejszych niż telefony, jednak HP zapowiedziało, że w najbliższym czasie takie informacje ujawni wszystkim zainteresowanym.
Innym zaskoczeniem jest ogłoszenie przez Fujitsu netbooka opartego na systemie MeeGo. Jednak oprócz systemu, sam laptop LifeBook MH330 nie kryje w sobie nic nadzwyczajnego. W wyposażeniu standardowo znajduje się Intel Atom N455 o taktowaniu zegara 1,66 GHz, 1 GB pamięci RAM, 250 GB dysk twardy oraz 10,1-calowa matryca o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli.
Na polskim rynku pojawiła się kolejna myszka dedykowana zapalonym graczom. Tym razem gryzonia o nazwie Fierce Laser Gaming Mouse v2 dostarczyła firma Rude Gameware. Jej parametry to sensor laserowy o rozdzielczości 5000DPI z odświeżaniem kursora 1000 Hz z 1-milisekundowym opóźnieniem. Myszka została wyposażona w 7 programowalnych przycisków oraz wbudowaną pamięć, która pozwala na przechowywanie ustawień. Przewidywana data premiery to luty tego roku.
O tym, że notebook potrafi osiągnąć wysokie temperatury wie chyba każdy właściciel przenośnego komputera. Teoretycznie jest wiele rozwiązań na rynku, które mają zapobiec takiej sytuacji. Jednak nie wszystkie spełniają swoje zadanie. Do kolekcji dołączyła podstawka chłodząca Enermax Aeolus Premium, którą wyróżnia wysokiej jakości wykonanie. Materiał, jaki wykorzystano to szczotkowane aluminium, dzięki czemu idealnie wpasuje się w wzornictwo biznesowych laptopów. Użytkownik może samodzielnie ustawiać prędkość wentylatora. Poprzednik spisywał się dobrze, jednak nie był najlepszym produktem na rynku. Zobaczymy, jak spisze się Enermax Aeolus Premium. Koszt podstawki to 170 zł.