Motorola Xoom rozpoczęła modę na dwurdzeniowe tablety. Po raz pierwszy została pokazana w zeszłym roku na targach CES 2011 w Las Vegas. Prezentowała się bardzo dobrze, zarówno wizualnie jak i pod względem wyposażenia, jednak nie zagroziła iPadowi. Czym zrobiła wrażenie, a czego brakuje, dowiecie się z poniższego tekstu.
Zalety
Mimo że design Motoroli Xoom nie zachwyca, posiada kilka cech, które odróżniają go od innych, tańszych tabletów. Obudowa została wykonana z plastiku, ale i aluminium (boki oraz tył), dzięki czemu urządzenie jest sztywniejsze, solidniejsze, a zarazem bardziej eleganckie. U góry tylnej części obudowy zamieszczono gumowy pasek, który zwiększa komfort trzymania tabletu w dłoniach, zapobiegając jednocześnie przypadkowemu wyślizgnięciu się urządzenia.
Motorola Xoom posiada wyświetlacz o przekątnej 10.1 cala oraz rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. Ekran wyświetla obraz bardzo dobrej jakości, zapewniając szczegółowość, nasycone kolory oraz szerokie kąty widzenia. Wysoka rozdzielczość pozwala komfortowo czytać e-booki czy oglądać strony internetowe. Aby zapewnić wysoką ochronę przez zarysowaniami, przód tabletu pokryto odpornym na mechaniczne uszkodzenia szkłem. Warto wspomnieć o reakcji na dotyk, która w tym przypadku stoi na bardzo wysokim poziomie.
Dla zapewnienia płynności działania systemu, producent wykorzystał układ nVidia Tegra 2. Posiada on nie tylko dwurdzeniowy procesor, ale i 8-rdzeniowy, zintegrowany układ graficzny. Tegrę 2 charakteryzuje nie tylko wysoka wydajność. Zapewnia również niski pobór prądu, co oczywiście przekłada się na dłuższy czas pracy na bateria. Pracę procesora wspomaga 1 GB pamięci RAM, co powinno wystarczyć do szybkiego działania Androida oraz 32 GB pamięci wewnętrznej.
Oprócz standardowych czujników, Motorola Xoom została wyposażona w czujnik natężenia światła, który (jak to ma miejsce w przypadku podświetlanej klawiatury w MacBooku) automatycznie dopasowuje jasność ekranu. Nie zabrakło również portu micro HDMI, który umożliwi przesłanie obrazu na telewizor.
Klawiatura w Motoroli Xoom, prócz jednej małej wady, została bardzo dobrze zaprojektowana. Klawisze są duże, rozmieszczone w odpowiednich odległościach, dzięki czemu pisanie na niej staje się czystą przyjemnością. Na tle innych aplikacji, które pojawiły się w systemie, świetnie wypada klient pocztowy. Układ jest przemyślany i prosty, a zarazem intuicyjny. Pozwala na łatwą konfigurację kilku skrzynek pocztowych, szybkie wyszukiwanie e-maili oraz komfortowe przeglądanie zawartości.
Ze względu na obecność układu nVidia Tegra 2, użytkownik tabletu otrzymuje dostęp do Tegra Zone. Jest to miejsce, w którym zbierane są wszystkie gry zoptymalizowane i wykorzystujące moc układów nVidii.
Przeglądarka wypada równie dobrze. W licznych testach pokonała nawet iPada 2. Decydując się na Motorolę Xoom, możemy być pewni płynności działania przeglądarki oraz szybkiego renderowania i przetwarzania treści.
Tablet posiada również dwie kamerki: tylną z 5-megapikselową matrycą oraz 2-megapikselową przednią. Oczywiście, nie ma co spodziewać się super jakości, gdyż same rozmiary urządzenia uniemożliwiają zrobienie dobrego zdjęcia. Pozwalają one jednak na utrwalenie ważnych chwil, gdy pod ręką nie mamy innego sprzętu, a także przeprowadzić wideokonferencję.
Wady
Design Motoroli nie jest czymś odkrywczym. Wręcz przeciwnie – w dużej mierze nawiązuje do stylistyki zaproponowanej przez Apple (choć nie w takim stopniu jak tablety Samsunga). Ekran, mimo że posiada wiele zalet, nie jest wolny od skaz. Błyszczący wyświetlacz powoduje, że korzystanie z tabletu na zewnątrz jest mało komfortowe.
Android 3.0 nie wspierał obsługi kart microSD, przez co wielu użytkowników było skazanych na ilość pamięci dyskowej zaproponowanej przez producenta. Jeśli zdecydujemy się na zakup tabletu, warto pamiętać, by zaktualizować go do najnowszej wersji.
Domyślna klawiatura, dostarczona wraz z Androidem, nie posiada polskich znaków. Nie jest to istotna kwestia, jeśli korzystamy z przeglądarki internetowej czy aplikacji. Problem pojawia się, gdy zechcemy zredagować e-mail czy napisać dokument tekstowy. Ponadto preinstalowany pakiet QuickOffice pozwala na otwieranie plików jedynie w trybie odczytu. By móc je edytować, należy zaopatrzyć się w odpowiednie aplikacje z Android Market.
Podsumowanie
Motorola Xoom to szybki tablet wyposażony w mocne podzespoły. Pozwala on na uruchomienie wielu ciekawych i wymagających gier, robienie zdjęć czy szybkie poruszanie się po sieci. W wyposażeniu Motoroli nie zabrakło nawet złącza micro HDMI, modemu 3G, Wi-Fi, Bluetooth czy nawet dwóch kamer. Tablet jest godnym polecenia urządzeniem, który świetnie nadaje się jako mobilne centrum multimedialne.