Oferta netbooków jest coraz szersza. Większość oferuje podobne funkcjonalności, nie wyróżniając się niczym szczególnym z tłumu. Inaczej jest w przypadku minilaptopa, który stworzyła Nokia – posiada charakterystyczny wygląd i podzespoły. Sam producent nie kategoryzuje laptopa – wg. niego nie jest to ani notebook, ani netbook. A mimo to cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
Zalety
Nokia Booklet 3G, jak przystało na prawdziwego mobilnego laptopa, posiada niewielkie rozmiary: 266 x 185 x 19,9 mm. Minilaptopa stworzona z aluminium, co wpływa niekorzystnie na jego wagę. Jednak zalety zastosowania tego typu tworzywa są nieporównywalnie większe. Przede wszystkim komputer zyskuje na wytrzymałości i solidności. Są to cechy pożądane przy częstych podróżach, podczas których netbook narażony jest na liczne mechaniczne uszkodzenia. Aluminium odbiera również ciepło, dzięki czemu Nokia mogła całkowicie zrezygnować z aktywnego systemu chłodzenia. Pozostała jeszcze jedna zaleta, której brakuje w wielu tańszych konstrukcjach – dzięki materiałowi z jakiego została wykonana obudowa, laptop nie pokrywa się szpecącymi odciskami palców ani nie zbiera zbyt szybko brudu. Laptopa można otrzymać w trzech kolorach: lodowym, lazurowym oraz czarnym. Kolejnym dobrym posunięciem ze strony Nokii, to zdecydowanie się na matowy ekran, który ułatwia oglądanie obrazów w mocnym świetle. Oprócz tego dostajemy relatywnie dużą rozdzielczość 1280 x 720 pikseli (HD) przy niewielkim rozmiarze matrycy – 10,1 cala. Ciekawym rozwiązaniem i rzadko spotykanym (chyba że netbooka kupujemy u operatora komórkowego) jest wbudowany modem 3G. Znalazł się również rzadko spotykany w minilaptopach port HDMI. Za komunikację bezprzewodową odpowiadają dwa moduły Wi-Fi oraz Bluetooth. Jednak to nie wszystko. Oprócz podstawowych funkcjonalności, w netbooku znalazł się GPS (choć jest niekoniecznie przydatnym dodatkiem). Nokia postawiła również na modną klawiaturę typu chiclet, która pracuje cicho oraz pozwala zachować czystość. Bateria to kolejny powód do dumy – posiadacze Nokii Booklet 3G będą mogli pozwolić sobie do 12 godzin pracy z dala od gniazdka. Skąd taki wynik? Wszystko dzięki zastosowaniu 16-komorowej baterii oraz energooszczędnych podzespołów, dzięki czemu czas pracy zdecydowanie się wydłuża - nawet pod pełnym obciążeniem. W laptopie została zainstalowana uboższa wersja Windows 7 Starter. Dzięki temu system mniej obciąża procesor oraz pamięć. Zintegrowany z procesorem układ graficzny Intel US15W wypełnia swoją rolę doskonalę. Choć z oczywistych względów nie pozwala na grę w nowsze tytuły, to świetnie sprawdza się np. przy dekodowaniu filmów HD, a przy okazji jest energooszczędny.
Wady
Mimo niewielkich rozmiarów netbooka, waga jest dość duża (jeśli porównamy do modeli proponowanych przez konkurentów) i wynosi 1,25 kg. Ilość i rodzaje umieszczonych złączy mogą nie wszystkich zadowolić. Zabrakło przede wszystkim RJ45, który pozwoliłby podłączyć się do sieci LAN. Sercem netbooka jest mało wydajny procesor Intel Z530 – co narzuca duże ograniczenia w wykorzystaniu laptopa.