Kiedyś laptop oznaczał urządzenie mobilne, które można zabrać ze sobą w podróż czy na spotkanie biznesowe. Dziś można spotkać notebooki, które mogą zastąpić komputer stacjonarny, lecz nie nadają się do przenoszenia (ze względu na wagę) czy też notebooki, które spełniają pierwotne założenia. Do drugiej grupy z pewnością należy laptop Lenovo IdeaPad Z470, który charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami oraz przystępną ceną.
Zalety
Lenovo IdeaPad Z470 to notebook skierowany do ludzi młodych oraz osób, które poszukują urządzenia wyróżniającego się z tłumu. Producent przygotował kilka wersji kolorystycznych – wykorzystując bezpieczne rozwiązania jak i te bardziej wyraziste. Klient może wybrać żywy (jaskrawy) niebieski bądź różowy, a także brązowy lub standardowy czarny. Każda wersja posiada delikatną fakturę, która urozmaica błyszczący plastik.
Wraz z notebookiem otrzymujemy dysk twardy o pojemności 750 GB. Jest to wystarczająca ilość miejsca zarówno dla mniej jak i bardziej aktywnych użytkowników laptopa. Wykorzystano również 4 GB pamięci RAM – dwie kości po 2 GB. Pod maską znajdziemy procesor Intel Core i3-2310M – dwurdzeniową jednostkę bazujący na architekturze Sandy Bridge. Pracuje ona z częstotliwością 2,1 Ghz. Karta graficzna NVIDIA GeForce GT 520M do najmocniejszych nie należy, ale do zastosowań domowych wystarczy. W najnowsze tytuły gier raczej nie pogramy, ale starsze zadziałają bez problemu.
Wśród standardowego wyposażenia portów, można znaleźć port eSATA, który umożliwi szybki przesył danych na dysk zewnętrzny. Tuż nad klawiaturą znajduje się podświetlany panel multimedialny.
Wady
To, co jest zaletą, jednocześnie jest i wadą. Nietypowy design i wyrazista kolorystyka wyglądają efektownie i wyróżniają się z tłumu, jednak dla zwykłych użytkowników może być to element nie do przejścia. Większość osób wybiera stonowaną, tradycyjną kolorystykę, która nie przyciąga wzroku wśród tłumu.
Laptop waży 2,2 kg. Nie jest dużo, jednak na rynku można kupić 14-calowe laptopy o mniejszej wadze. Brak portu USB 3.0, który przyspieszyłby wymianę danych z urządzeniami zewnętrznymi np. pendrive, dysk zewnętrzny.