Laptopy ze stajni Sony VAIO zawsze cieszyły się opinią porządnych i świetnie wyglądających. Każdy model trafiający na rynek posiada obudowę zaprojektowaną ze szczególną dbałością o wygląd. Dzięki temu komputery te wyróżniają się na tle konkurencji i moim zdaniem należą do grona produktów prestiżowych. Nie tak dawno jeszcze można o nich było dodać, że są bardzo drogie. Jednak rozwój rynku wymusił na Sony obniżenie cen laptopów VAIO, ponieważ nie wytrzymałyby konkurencji tańszych i równie dobrych, przynajmniej pod względem parametrów pracy, produktów oferowanych przez innych producentów.
Zalety
Model VAIO VPC-EH1M8E to multimedialne centrum rozrywki i narzędzie pracy w jednym. Dzięki dobrze dobranym podzespołom charakteryzuje się on wydajnością odpowiednią zarówno do wykonywania poważnych zadań związanych z pracą, jak i do dostarczania domownikom rozrywki w różnej formie. Zbudowano go w oparciu o dwurdzeniowy procesor Intel Core i3 2310M o częstotliwości taktowania 2.1GHz wspierany przez 4GB pamięci RAM DDR3 z możliwością rozbudowy do 8GB. Do tego dołożono kartę graficzną nVidia GeForce 410M. Takie trio radzi sobie całkiem nieźle, chociaż karta graficzna nie należy do najszybszych modeli dostępnych na rynku. Jednak do pracy nada się znakomicie, a i oglądanie filmów jakości HD, surfowanie po Internecie, czy granie w nie najnowsze gry komputerowe nie będzie problemem.
Za wyświetlanie obrazu odpowiedzialny jest panoramiczny wyświetlacz VAIO WXGA o rozdzielczości HD i przekątnej 15,5 cala. Oprócz tego istnieje możliwość podłączenia laptopa do telewizora dzięki wbudowanemu interfejsowi HDMI. Oznacza to, że może on zostać wykorzystany jako odtwarzacz Blu-Ray, ponieważ w taki napęd optyczny został wyposażony. Do przechowywania danych można wykorzystać aż 640GB pojemności dysku twardego SATA. Osoby, które przesiadają się na laptopa z komputera PC z pewnością ucieszy fakt, że znalazło się tu miejsce na pełnowymiarową klawiaturę numeryczną, która doskonale ułatwia prace z danymi liczbowymi. Wymianę plików z urządzeniami przenośnymi usprawnia zaś wbudowany czytnik kart pamięci oraz interfejs Bluetooth. Ponadto znajdziemy tu kamerkę internetową oraz aż 4 gniazda USB 2.0. Ciekawostką jest możliwość wykorzystania laptopa w charakterze zdalnej klawiatury do konsoli Sony PlayStation 3. Ostatnią z wielu zalet tego komputera przenośnego jest jego wygląd. Obudowa została wykonana z dobrej jakości materiałów. Pokryto ją delikatną fakturą, dzięki której wygląda bardzo nowocześnie i elegancko zarazem. Nie jest w żadnym razie podobna do chińskiej tandety oferowanej przez wielu innych producentów sprzętu elektronicznego. No i cena nie jest zwalająca z nóg. Laptop kosztuje od około 2500zł, co zważywszy na jego parametry może nie jest bardzo niską wartością, jednak jak na Sony to niedużo.
Wady
Mimo, iż producent zastosował tu płytę główną, która jest w stanie obsłużyć do 8GB pamięci operacyjnej, to jednak nie zadbał o możliwość łatwej rozbudowy. Oba dostępne gniazda pamięci są już wykorzystane przez zainstalowane moduły po 2GB każdy. W związku z tym chcąc dołożyć komputerowi pamięci konieczna jest wymiana jednej z nich na większą, co powoduje potencjalnie większe koszty modernizacji. Brak jest choć jednego portu USB 3.0, przyspieszyłoby to wymianę danych z urządzeniami zewnętrznymi np. pendrive.