ASUS postanowił zasilić rodzinę laptopów z serii Eee PC modelem z logiem Automobili Lamborghini. W tym celu na rynek wyszedł Asus VX6 z niezłymi parametrami, pięknym wyglądem oraz o dziwo przystępną, jak na Automobili Lamborghini, ceną.
Pierwsze wrażenie
Pierwsze co się rzuca w oczy to w miarę duże, jak na 12” laptop, przyjemne w dotyku, czarne pudło z logo Automobili Lamborghini. W środku jest o wiele ciekawiej więc przejdźmy do środka. Po otworzeniu mamy zgrabnie opakowany laptop, po bokach zaś spakowaną baterię oraz odpowiednie kable.
Po rozpakowaniu laptopa naszym oczom ukazuje się piękny notebook w jednym z dwóch dostępnych kolorów, białym oraz czarnym. Do recenzji trafił mi się model biały. Notebook cechuje się obudową wzorowaną na Lamborghini Murcielago LP640 co rzuca się w oczy oraz w uszy, gdyż przy każdym odpaleniu laptopa jesteśmy witani dźwiękiem odpalanego szybkiego samochodu. Godna podziwu dbałość o szczegóły.
Obudowa
ASUS Lamborghini VX6 to lekki i bardzo mobilny model, jednakże jego jakość wykonania nie pozostawia wiele do życzenia. Jak już było pisane stylistyka wzorowana jest na Lamborghini Murcielago LP640 co widać w elegancko opadających liniach. ASUS dysponuje również ergonomią na równie wysokim poziomie co jakość wykonania. Cicha, wyspowa klawiatura oraz miękkie wykończenie obudowy pod nadgarstki dobrze o tym świadczą. Korzystanie z klawiatury w VX6 nie sprawiało mi najmniejszych problemów.
Również o rozmieszczeniu złączy nie mogę powiedzieć wiele złego. Wszystkie znajdują się co prawda po bokach laptopa, jednakże ktoś przemyślał ich rozmieszczenie i nie miałem żadnego kłopotu by zająć wszystkie złącza na raz.
Osprzęt
Klawiatura posiada wyspowe klawisze o standardowym układzie co pomaga w szybkim pisaniu. Same klawisze chodzą w miarę cicho, z umiarkowanej głębokości skokiem. Troszkę kłopotu sprawiło mi ich wyprofilowania a konkretnie jego brak. Nie jest to może wielki minus, jednakże dla osoby przyzwyczajonej do wyprofilowanej klawiatury problem istnieje.
Widok na klawiaturę
Touchpad jest wyraźnie wydzielony z pulpitu. Jego powierzchnia jest błyszcząca a przez to szybko się brudzi, jednakże korzysta się z niego dość wygodnie. Przyciski to pojedyncza belka która chodzi dość twardo więc za wygodna w użyciu nie jest.
Obraz
ASUS VX6 posiada matrycę o przekątnej 12,1 cala, proporcji 16:9 i rozdzielczości 1366x768 pikseli. Ekran posiada błyszczącą powłokę co sprawia, że o pracy na świeżym powietrzu można zapomnieć z racji odblasków.
Matryca podświetlana jest diodami LED o bardzo dobrej jakości podobnie jest z wyświetlaniem czerni. Co do kątów widzenia to nie jest źle. Nawet przy sporym odchyleniu widok jest bardzo dobry.
Dźwięk
Dźwięk w VX6 jest czysty i przyjemny w odbiorze zarówno podczas oglądania filmów jak i słuchania muzyki. Dzięki zastosowanej technologii Bang & Olufsen ICEpower w urządzeniu znajdziemy głębokie basy a także dźwięk w całym paśmie wykraczający poza standardy, do których przyzwyczaiły nas inne maszyny.
Hałas i temperatura
Jak na moc drzemiącą pod obudową ASUSa VX6 jest on cichy. Głośność dochodziła do maksymalnie 30 decybeli, w zależności od ustawień jakości i obciążenia. Wynik bardzo dobry, szczególnie biorąc pod uwagę zastosowanie laptopa.
Co do temperatury to muszę stwierdzić, że jestem bardzo zadowolony. Zdjęcie pierwsze pokazuje temperatury osiągane przez netbook’a w stanie spoczynku, drugie natomiast po zakończeniu prac.
Temperatura w stanie spoczynku
Temperatura pod obciążeniem
Jak widać skoki temperatur są dość duże, jednakże nie są one na tyle poważne by wpływały na komfort pracy. Temperatura obudowy po dłuższej pracy wynosiła około 38 stopni, co nie przeszkadza w trzymaniu urządzenia swobodnie na kolanach.
Bateria
Bateria spełnia swoje zadanie bardzo dobrze. Pod sporym obciążeniem i ustawieniami jakościowymi ustawionymi na maksymalne bateria wytrzymała ciut poniżej 4 godzin pracy. Jak na specjalne katowanie laptopa w celu jak najszybszego rozładowania baterii, wynik zaiste godny pochwały.
W przypadku normalnego użytkowania czas ten wydłuża się do około 5 godzin . Jest to bardzo dobry wynik. Szczególnie w przypadku tak mobilnego laptopa. Nie spowoduje to rozładowania baterii w krytycznym momencie.
Osiągi
Wynik 3DMark
Wynik Cinebench
Wynik HDTune Benchmark
Hardware, czyli co w środku piszczy
Procesor - Intel Atom D525 (2- rdzeniowy, 1,8 GHz) Intel NM-10
Grafika - NVIDIA ION2 (N11M-PT2) 512 GDDR3
Monitor - 12,1” LED WXGA HD Screen (1366x768, błyszczący)
System operacyjny - Microsoft Windows 7 HP (współpraca z technologią Express Gate)
Pamięć RAM - DDR3 SO-DIMM 1GB (dostępne modele 2GB i 4GB)
Dysk twardy - 250GB/320GB dysk twardy + 500GB ASUS Web Storage
Urządzenia bezprzewodowe - WLAN: 802.11 B/G/N, Bluetooth 3.0
Bateria - 6-komorowa, litowo-jonowa, 2.6 Ah, teoretyczny czas pracy do 6 godzin
Multimedia - Kamera1.3 megapixeli,
Audio - CODEC do odtwarzania w standardzie HD
Głośniki - Stereo, technologia Bang & Olufsen ICEpower
Mikrofon - Wysokiej jakości wewnętrzny mikrofon
Interfejs - 1x VGA, 1x HDMI , 2x USB 3.0, 1x USB 2.0, 1x LAN RJ-45, 2x Audio Jack
Czytnik kart MMC/SD (SDXC)
Wymiary - 297 (szer.) x 204 (dł.) x 28.67 (wys.) milimetrów
Waga - 1,5 kg wraz z baterią
Podsumowanie
Wyniki testów pokazują, że ASUS VX6 nie nadaje się za bardzo do grania w nowsze gry, jednakże jakby się zaparł można pograć w starsze tytuły. Jednakże należy wziąć pod uwagę, że jest to netbook biznesowy i jako taki spisuje się wprost na medal. Praca w internecie, korzystanie z aplikacji biurowych. to czysta przyjemność, programy działają szybko i płynnie. Duża moc, bardzo dobra bateria i grafika która umożliwia oglądanie filmów w HD w podróży to wielkie zalety tego modelu ASUSa.
Dlatego też uważam, że jeśli potrzebujesz dobrego i małego laptopa który długo wytrzyma Tobie na baterii to Asus VX6 jest bardzo dobrym wyborem dla Ciebie.