Myśląc o laptopie uniwersalnym, który posłuży nam zarówno do pracy jak i rozrywki, a zarazem jest w dość przystępnej cenie, nie można zapomnieć o notebooku Acer Aspire 5742G. Oferuje on przyzwoitą jakość wykonania oraz niezłe podzespoły.
Zalety
Pulpit roboczy posiada matowe wykończenie plastiku, dzięki czemu możemy dłużej cieszyć się czystością, nie myśląc o ciągłych odciskach palców. Pozytywne wrażenie zostawia po sobie również obudowa, która została wykonana dość solidnie. Zawiasy pewnie podtrzymują matrycę i co ważne nie chwieją się. Touchpad działa bardzo dobrze, pozwalając na szybkie i precyzyjne ruchy. Ma jasno wyznaczone granice, dzięki czemu nie wyjedziemy palcem niespodziewanie poza obszar dotykowej płytki. Mimo że wykorzystany procesor Intel Core i3-370M nie należy do najwyższej klasy, pozwala na spokojną pracę w zaciszu domowym. Technologia Hyper Threading umożliwia obsługę do czterech wątków (mimo dwóch fizycznych rdzeni). W laptopie pojawiła się również dedykowana wydajna karta graficzna GeForce GT 420M. Aby wydłużyć czas na baterii, Acer wykorzystał technologię nVidia Optimus, która automatycznie przełącza nas między zintegrowaną a dedykowaną kartą graficzną. Na całe szczęście, Acer Aspire 5742G charakteryzuje się bardzo dobrą kulturą pracy. Nie jest głośny ani nie wydziela zbyt dużych ilości ciepła.
Wady
W notebooku zabrakło przemyślanego rozmieszczenia złączy. Obecne nie sprzyja pracy z myszką, gdyż porty są umiejscowione zbyt blisko przednich krawędzi. Producent nie wykorzystał także portów USB 3.0 czy eSATA, które zwiększyłyby prędkość przesyłu danych. Szkoda, że Acer zrezygnował z modułu Bluetooth, który jest obecnie standardem nawet w tańszych konstrukcjach. Do istotnych wad należy zaliczyć niestety jakość wyświetlanego obrazu przez matrycę. Kolory są słabo nasycone, a kontrast niski. Negatywne wrażenia z użytkowania pogarsza dodatkowo błyszcząca powłoka, która skutecznie utrudnia pracę na świeżym powietrzu. Acer zaoszczędził również na dźwięku, który jest słabej jakości. Zamiast dwóch głośników stereo, postanowiono wykorzystać tylko jeden mono.