Laptop Edge 15 produkowany przez firmę Lenovo to kolejny z serii ThinkPad’ów. Model ten cechuje się charakterystyczną stylistyką i dobrą wydajnością w stosunku do ceny. Sprawdzi się jako komputer do pracy oraz zastosowań domowych.
Zalety
Opisywany notebook posiada dwurdzeniowy procesor Intel Core i3 370M o częstotliwości taktowania 2,4 GHz. W połączeniu z pamięcią RAM DDR3 o pojemności 2 GB pozwala na komfortową pracę również bardziej zaawansowanych aplikacji. Warto zwróci uwagę na sporej wielkości dysk twardy 500 GB, który pomięci dużą ilość danych. Laptop posiada standardowej wielkości ekran 15,6 cala, który dzięki podświetleniu LED wyświetlane kolory są żywe i naturalne. Połączenie z siecią zapewnia wbudowana karta sieciowa pracująca w najnowszym i jednocześnie oferującym najwyższą szybkość i stabilność standardzie 802.11 n. Osoby, które często wykorzystują inne urządzenia np. telefon komórkowy zadowoli z pewnością obecność modułu Bluetooth. Notebook wyposażony jest w oferującą dobrą jakość obrazu kamerkę internetową 2.0 Mpx i mikrofon. Oprócz standardowo stosowanego w laptopach Touchpada w modelu Edge 15 znajduje się TrackPoint (mały dżojstik na środku klawiatury) umożliwiający komunikację z komputerem. Oprócz standardowo stosowanych złączy i interfejsów z boku obudowy znajdziemy wyjście HDMI umożliwiające podłączenia zewnętrznego ekranu lub projektora i osiągnięcie wysokiej jakości obrazu. Jest także złącze eSata umożliwiające podłączenie zewnętrznego dysku twardego bez utraty szybkości przesyłu danych, czytnik kart pamięci i gniazdo ExpressCard. Zaleta jest również zainstalowany system Windows 7 Professional. Laptop dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i czerwonej.
Wady
Zastanawiając się nad zakupem modelu ThinkPad Edge 15 trzeba zwrócić uwagę na charakterystyczną stylistykę, która posiada równie wielu zwolenników, co przeciwników. W mojej ocenie choć laptopy serii Edge nie są już kanciastym czarnym pudełkiem to jednak do najpiękniejszych nie należą. Na klawiaturze laptopa zabrakło niestety miejsca dla oddzielnej sekcji klawiszy numerycznych, przez co niektóre prace mogą być trochę utrudnione. Wadą jest również zastosowanie połączonego wejścia i wyjścia audio – jest to obecnie rzadko stosowany standard. Użytkownicy zwracają uwagę na małe kąty widzenia ekranu. Patrząc na obraz od góry kolory stają się blade. Wydajność komputer obniża trochę zintegrowana karta graficzna.