Acer F5-771G to laptop z duży ekranem, który z powodzeniem może posłużyć jako domowy komputer, sprawdzi się w czasie obsługi programów, surfowania w Internecie i obsługi rozmaitych multimediów. Pozwoli też pograć w sporą część gier 3D, także w godzinach wieczornych dzięki podświetlanej klawiaturze. W razie potrzeby transportowania notebook zniesie dobrze różne warunki bowiem został zaopatrzony we wzmocnioną obudowę.
Zalety
Z wyglądu prosty, klasyczny i elegancki w czarnym kolorze. Notebook waży około 3 kg, a więc jest średnio ciężki jak na urządzenie z dużą matrycą. Jest dość cienki, a obudowa została wzmocniona dzięki zastosowaniu aluminium. Wygodna klawiatura posiada podświetlenie. Touchpad nie jest ulokowany na środku, a niestety został przesunięty ku lewemu bokowi, co może być uciążliwe i w czasie pisania treści konieczne będzie dezaktywowanie płytki dotykowej.
Laptop posiada ekran o przekątnej 17,3" i maksymalnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Pokrycie matrycy jest matowe i rozwiązanie to cieszy się większym powodzeniem nabywców z racji ograniczenia nieprzyjemnych odbić w czasie korzystania ze sprzętu, w porównaniu z błyszczącym ekranem. Nie jest to najwyższej jakości panel, choć wciąż całkiem dobry.
Acer F5-771G został wyposażony w procesor ostatniej generacji Kaby Lake Intel Core i7-7500U. Jest to jednostka dwurdzeniowa o częstotliwości taktowania od 2.70 GHz do 3.50 GHz. Niskonapięciowy procesor zapewnia oszczędny pobór mocy co wydłuża zdecydowanie pracę na baterii, jednocześnie jest on wydajny, tak samo jak zintegrowany z nim układ graficzny Intel HD Graphics 620. Procesor ten jest o średnio kilka-kilkanaście procent wydajniejszy od Intel Core i7-6500U opartego na poprzedniej architekturze Skylake.
Dodatkowa karta graficzna w jaką zostało zaopatrzone urządzenie to NVIDIA GeForce GTX 950M z pamięcią własną typu GDDR5 o wielkości 4 GB. Jest to jednostka dająca już pewne możliwości graficzne w tym granie w gry 3D, oczywiście nie w te najbardziej wymagające. W takie tytuły gier jak Watch Dogs 2, Deus Ex Mankind Divided, The Division, Rise of the Tomb Raider, Wiedźmin 3 pogramy w średnich ustawieniach detali i czasami niższej rozdzielczości. W mniej wymagające tytuły zagramy bez problemu w wysokich detalach i rozdzielczości Full HD.
Laptop podstawowo ma 4 GB RAM i jest to pamięć typu DDR4. Jej wielkość może ulec rozszerzeniu nawet do 32GB. Na pokładzie znajduje się dysk twardy o pojemności 1000 GB. Istnieje też możliwość doposażeniu sprzętu w dodatkowy dysk dzięki wolnemu M.2.
Urządzenie posiada wbudowany napęd DVD, kamerkę internetową, moduł Bluetooth, WiFi w standardzie 802.11 a/b/g/n/ac. W kwestii złącz do dyspozycji jest USB Typu-C, czytnik kart pamięci, dwa porty USB 3.0 i również dwa USB 2.0, HDMI. Notebook oferowany jest do sprzedaży z zainstalowanym systemem operacyjnym Microsoft Windows 10 Home PL. Za pracę bez zasilania z zewnątrz odpowiada litowo-jonowa bateria o pojemności 2800 mAh, która umożliwia około 6 godzin buszowania w Internecie.
Kultura pracy laptopa jest satysfakcjonująca. Acer F5-771G nie nagrzewa się i pracuje cicho. Dość ciepłe miejsca (okolice wylotu powietrza z układu chłodzenia, spód laptopa) można wyczuć dopiero w czasie bardzo wymagających zadań.
Wady
Acer F5-771G w wersji podstawowej możemy już nabyć za około 3,6 tys. zł. Jeśli jednak uznamy, że 4 GB to zdecydowanie za mało, szczególnie gdy planujemy grać w gry 3D musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Podobnie jeśli zależy nam na szybszym transferze danych i zdecydujemy się na rozbudowę o dysk SSD. W konsekwencji cena ulegnie zwiększeniu i przekroczy 4 tys. zł. Wówczas może się okazać, że za tą kwotę możemy mieć sprzęt o lepszych podzespołach.
Podsumowanie zalet i wad
Zalety:
- dobry procesor i dodatkowa karta graficzna
- wygląd
Wady:
-cena
Podsumowanie
Acer F5-771G to uniwersalny notebook nadający się do wielu zastosowań. Z wyglądu klasyczny, nie rzucający się zbytnio w oczy będzie pasował do każdego otoczenia. Jest to sprzęt wyróżniający się udaną konfiguracją i dodatkowymi udogodnieniami w postaci podświetlanej klawiatury czy aluminiowej obudowy.