Wraz z pojawieniem się procesorów szóstej generacji opartych o architekturę Skylake, producenci laptopów zaczęli odświeżać modele, które już wcześniej debiutowały na rynku urządzeń mobilnych. Nie inaczej stało się z najnowszym notebookiem od Acera – Aspire VN7-792G. W sprzedaży dostępne są dwie wersje laptopa: zwykła oraz Black Edition. Tym razem przedstawiamy mocniejszą konfigurację stworzoną z myślą o graczach.
Zalety
Pod względem wizualnym obudowa niewiele się zmieniła. Producent pozostał przy czarnej kolorystyce z czerwonym podświetleniem klawiatury. Gdzieniegdzie dodano srebrne akcenty, które przełamują monotonię. Powierzchnie obudowy nie pokrywają się zbyt szybko odciskami palców, a spasowanie poszczególnych elementów konstrukcji nie budzi zastrzeżeń.
Oprócz nowego procesora laptop doczekał się także nowego typu złącza – USB Typ C. Mniejszego, a w tym przypadku także wspierającego standard Thunderbolt 3. Oprócz tego pojawił się standardowy zestaw: 3 porty USB (w tym dwa 3.0), gniazdo sieciowe, HDMI czy czytnik kart pamięci. Wśród modułów odpowiadających za łączność bezprzewodową nie mogło zabraknąć popularnej ostatnio dwuzakresowej karty WiFi wspierającej standard ac.
Klawiatura typu chiclet została ulepszona względem poprzedniego modelu. Stąd też korzystanie z niej jest komfortowe i mało męczące. Klawisze są rozmieszczone w odpowiednich odstępach. Warto również nadmienić o podświetleniu klawiatury. Jest ono czerwone, bez możliwości zmiany poziomu jasności oraz koloru.
Acer Aspire VN7-792G został wyposażony w 17,3-calowy ekran o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Producent zdecydował się na matrycę IPS, co pociąga za sobą szereg korzyści jak choćby szerokie kąty widzenia czy co najmniej niezłe odwzorowanie kolorów. Nie można narzekać na maksymalną jasność, kontrast czy głębię czerni.
Jednak powodem, dla którego wypuszczono nowe modele, jest zmiana procesorów. W tej konfiguracji mamy do czynienia z wydajną, czterordzeniową jednostką Intel Core i7-6700HQ o bazowym taktowaniu wynoszącym 2,6 GHz. Jej pracę wspiera 8 GB pamięci RAM. Ale uwaga! Zamontowano najnowsze moduły DDR4. Za wrażenia graficzne odpowiada równie mocna co procesor karta nVidia GeForce GTX 960M, która umożliwi grę na wysokich ustawieniach i rozdzielczości Full HD. Polegnie jedynie przy najbardziej wymagających grach, w których trzeba będzie obniżyć ustawienia bądź rozdzielczość ekranu, np. Wiedźmin 3, Anno 2205. Specyfikację uzupełnia dysk twardy o pojemności 1 TB, któremu może dodatkowo towarzyszyć nośnik SSD.
Pozytywnie zaskakuje poziom generowanego hałasu. Przy niewielkim obciążeniu, laptop pracuje niemal bezgłośnie. Gdy obciążenie zostanie zwiększone, podnosi się również poziom hałasu. Jednak praca wentylatorów nie jest irytująca i nie przeszkadza w użytkowaniu. Większych zastrzeżeń nie można mieć do osiąganych temperatur. Choć pod maksymalnym obciążeniem grzeje się tylna część klawiatury, ogólnie osiągnięte wyniki nie należą do najgorszych.
Pod względem czasu pracy na baterii, Acer Aspire VN7 nie wyróżnia się, ale też nie rozczarowuje. Na surfowanie po sieci przez WiFi i średnim poziomie jasności, mamy trochę ponad 4 godziny.
Wady
Dla niektórych małą wadą może się okazać rozmieszczenie złączy. Większość gniazd bowiem umieszczono na prawej ściance bocznej, po lewej stronie znajduje się tylko kieszeń napędu optycznego oraz 1 port USB. W konsekwencji nie obejdzie się bez poplątanych kabli i pozawijanych końcówek.
Podsumowanie zalet i wad
Zalety:
- elegancka obudowa,
- wysoka wydajność,
- dobra kultura pracy,
-zastosowanie portu USB typ C,
-wysoka jakość obrazu.
Wady:
- skupienie złączy na prawej ściance.
Podsumowanie
Laptop Acer Aspire VN7-792G to sprzęt, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze komputera multimedialnego i/lub gamingowego. Został wyposażony nie tylko w najnowszy procesor, ale także pamięci DDR4 czy port USB typ C wspierający Thunderbolt. Pomimo dużych rozmiarów laptop nie wygląda topornie, może pracować około 4 godzin z dala od gniazdka, a przy tym nie grzać się i nie wydawać z siebie irytujących dźwięków.