Laptop z serii Aspire V Nitro (VN7-591G) to wydajne urządzenie w cenie nieco ponad 4 tysiące złotych. Za tą kwotę zyskujemy komputer przenośny z dobrymi podzespołami, dodatkową kartą graficzną nVidia GeForce GTX 860M i godną pochwały matrycą IPS. Przy tym jest on dość lekki i cienki, łatwy w transporcie i z wydajną baterią.
Zalety
Obudowa laptopa została wykonana z czarnego plastiku i robi dobre wrażenie wizualne. Urządzenie waży około 2,3 kg i ma grubość ~ 2,4 cm. Wyspowa klawiatura została wyposażona w podświetlenie w kolorze czerwonym. Notebooka posiada sporych rozmiarów wielodotykowy touchpad.
Mocną stroną urządzenia jest jego matryca typu IPS o matowym pokryciu. Ma ona przekątną 15,6" i maksymalną rozdzielczość 1920x1080 pikseli. Charakteryzuje ją mocne podświetlenie, właściwe odwzorowanie kolorów oraz dobry kontrast. Dzięki temu można bez trudu używać laptopa na zewnątrz. Co więcej matryca posiada też niezłe kąty widzenia. Niemal pod każdym kątem ustawienia ekranu obraz jest czytelny.
Za sporą wydajność odpowiada czterordzeniowy procesor Intel Core i7 4720HQ o bazowej częstotliwości taktowania 2,6 GHz. Dzięki technologii Turbo Boost ma możliwość przyspieszania do 3,6 GHz. Procesor posiada zintegrowaną jednostkę graficzną Intel HD Graphics 4600 pracującą w mało wymagających sytuacjach.
W czasie użytkowania bardziej wymagających aplikacji ster przejmuje dodatkowa karta graficzna nVidia GeForce GTX 860M posiadająca 2 GB własnej pamięci GDDR5. Jest to jedna z wydajniejszych obecnie kart dostępnych na rynku zbudowana w oparciu o nowoczesną architekturę Maxwell. Dzięki niej można użytkować większość nowoczesnych i wymagających gier w jakości wysokiej. Na przykład bez spowolnień zagramy w Alien Isolation z 2014 roku i również z tego samego roku w Sims 4. Tylko te najbardziej wymagające gry będą zmuszać użytkownika do obniżenia ustawień. Przykładowo takie gry jak Watch Dogs z 2014 roku „odpalimy” w średniej jakości, podobnie w przypadku Assassin's Creed Unity.
Ilość pamięci RAM o wielkości 8 GB jest w zupełności wystarczająca do płynnego korzystania z wielu aplikacji jednocześnie i grania w gry. Istnieje możliwość jej poszerzenia nawet do 16 GB.
Interfejs nie jest jakiś szczególnie bogaty, ale nie posiada też żadnych dających się we znaki braków. Do dyspozycji jest gniazdo HDMI umożliwiające przesyłanie obrazu i dźwięku na odbiorniki zewnętrzne na pomocą odpowiedniego przewodu. W notebooku zastosowano 3 szybkie porty USB 3.0 jednocześnie rezygnując z wolniejszych 2.0. Nie brakuje zintegrowanej kamery internetowej, portu RJ45. W kwestii łączności standardowo laptop posiada Bluetooth i WiFi. Za dźwięk odpowiadają cztery wbudowane głośniki HD, które zapewniają duży poziom głośności i ładną barwę. Dzięki temu słuchanie muzyki z użyciem tego laptopa staje się możliwe.
Akumulator jest dość wytrzymały i w czasie korzystania z Internetu powinien zapewnić pracę urządzenia przez ponad cztery i pół godziny. W czasie grania w gry 3D można liczyć na około jedną godzinę działania laptopa na baterii.
Wady
W kwestii kultury pracy nie jest źle. Na luzie laptop działa niemal bezgłośnie, pod obciążeniem jego praca staje się słyszalna, jednak nie jest to dźwięk na tyle głośny, by był mocno irytujący. W czasie codziennego użytkowania laptop pozostaje chłodny. Pod bardzo dużym obciążeniem obudowa niestety może się nieprzyjemnie nagrzewać. Nie jednak na tyle by zaniepokoić mocno wytrawnego gracza.
Podsumowanie zalet i wad
Zalety:
- dobra wydajność
- wygląd
- bardzo dobra matryca
- dobry dźwięk
Wady:
- przeciętna kultura pracy przy dużym obciążeniu
Podsumowanie
Acer Aspire VN7-591G może zainteresować wszystkich tych, którzy stawiają przede wszystkim na jakość i możliwości podzespołów. Nie tylko da on radę w pracy przy obsłudze zaawansowanych programów, ale również świetnie sprawdzi się jako komputer do celów rozrywkowych, a w szczególności do grania w gry. Zapewnia nie tylko ładny obraz, ale również całkiem niezły dźwięk. Nie zawiedzie też w terenie dzięki dobrym parametrom matrycy.
Sprawdź ceny laptopa Acer Aspire VN7-591G