Każdy kto poszukuje laptopa do gier z nieco wyższej półki powinien zainteresować się nowym Asusem G56JR - CN212D. Docenią go przede wszystkim melomani ze względu na bardzo dobrą jakość muzyki oraz ci, którzy lubią wyrazisty obraz i cichą pracę urządzenia. Nie wspominając o wydajnych podzespołach gwarantujących korzystanie z najnowszych aplikacji gamingowych.
Zalety
Czarny, prosty, klasyczny wygląd czyni laptopa eleganckim. Matowe powierzchnie akcentują jedynie drobne czerwone detale. Spośród innych Asus wyróżnia się oznaczeniem liter klawiatury na czerwono, ramki touchpada i górnych przycisków oraz podświetlanym czerwonym logo na klapie. Możliwe jest także podświetlenie całej klawiatury w kolorze czerwonym.
Touchpad nie posiada oddzielnych klawiszy, które to zostały wbudowane. Jego funkcjonalność można ocenić bardzo dobrze. Działa on bowiem precyzyjnie i z właściwą czułością.
Obudowa wykonana została z aluminium, wobec czego nie ma obaw co do jej odporności. Komputer nie jest najlżejszy, bo waży 2,7 kg. Jednak przy tej wadze swobodnie można go transportować czy przemieszczać się z nim. Wysokość Asusa to około 27.2 ~ 34 mm, jest to więc wartość średnia.
Matryca o średnicy 15.6" i maksymalnej rozdzielczości 1920x1080 pikseli jest matowa. Trzeba przyznać, że jakość oferowanego obrazu jest naprawdę dobra. Przede wszystkim kontrast jest bardzo duży. Pozostałe parametry takie jak luminacja, kąty widzenia również stoją na wysokim poziomie.
Czterordzeniowy procesor Intel Core i7 4700HQ o częstotliwości zegara 2,4 GHz z powodzeniem pracuje na ośmiu wątkach. Jest to komponent bardzo wydajny, który bez problemu poradzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi aplikacjami.
Karta graficzna nVidia GeForce GTX 760M ma pamięć operacyjną DDR5 2GB. Jednocześnie jest nieco gorsza od najnowszej 850M. W testach gier wypada jednak bardzo dobrze obsługując w wysokiej jakości większość najnowszych gier. Bardzo wymagające aplikacje takie jak Company of Heroes 2 z 2013 r. powinny również zadziałać, ale przy niskich/średnich ustawieniach detali.
Głośniki zostały ulokowane nad klawiaturą (Bang & Olufsen ICEpower). Prócz tych wbudowanych dołączany w zestawie jest zewnętrzny, niskotonowy subwoofer SonicMaster. Dzięki temu zestawowi dźwięk produkowany przez Asusa jest naprawdę wysokiej jakości, również przy dużej głośności, bogaty w niskie tony, przejrzysty i przestrzenny.
Notebook pracuje cicho i nawet przy obciążeniu wydaje jedynie słyszalne dźwięki. W żadnym wypadku nie są jednak one drażniące. Podobnie jest jeśli chodzi o temperatury pracy. Obudowa nie nagrzewa się nawet przy długotrwałej i intensywnej pracy.
Interfejs jest pełny, pozbawiony braków. Mamy do dyspozycji cztery porty USB 3.0 (zrezygnowano z wolniejszych 2.0), VGA, LAN, HDMI, czytnik kart, kamerę internetową, WiFi i Bluetooth.
Wady
Prawdę mówiąc, ciężko było znaleźć jakąś konkretną wadę notebooka Asus G56JR. Jeśli już do czegoś można się przyczepić, to do rozmieszczenia złączy, które niestety nie są od siebie wystarczająco oddalone.
Długość pracy na baterii nie jest bardzo mocną stroną tego laptopa. Przy graniu w gry jest on w stanie pociągnąć co najwyżej dwie godziny bez zasilania z zewnątrz. Podczas buszowania w internecie czy oglądania filmów, baterii starcza na około 3,5 godziny pracy. Oczywiście w przypadku laptopa służącego bardziej do grania w domowych pieleszach nie jest to wielki mankament, a wyniki patrząc przez ten pryzmat nie takie złe.
Podsumowanie wad i zalet
Zalety:
-wysokiej jakości głośniki gwarantujące bardzo dobry dźwięk
-podświetlana klawiatura
-wydajny procesor i karta graficzna
-dobra kultura pracy
-dobrej jakości matryca
Wady:
-nie najlepsze rozmieszczenie złączy,
Podsumowanie
Asus G56JR - CN212D został specjalnie wystylizowany na laptopa do gier. Zdradza to jego zewnętrzna obudowa. Kto jednak pod nią zajrzy nie dozna zawodu, bowiem wszystkie podzespoły spełniają oczekiwania nawet wymagających graczy, korzystających ze sprzętu nagminnie. Niestety nie należy on do najtańszych. Jednak za cenę około czterech tysięcy złotych otrzymujemy naprawdę dobrej jakości sprzęt, doskonały dźwięk i obraz.