Pierwszy rzut oka na specyfikację wystarcza, by stwierdzić, że mamy do czynienia z laptopem multimedialnym, który pozwoli na trochę szaleństwa. Dzięki niezłej specyfikacji, przystępnej cenie i nie najgorszym wykonaniu, Acer Aspire V5-573G może okazać się ciekawą alternatywą dla konkurencyjnych rozwiązań.
Zalety
Acer Aspire V5-573G nie jest oznaczony znakiem ultrabooka, jednak wpisuje się w obecny trend, jaki można zaobserwować na rynku. Laptop ma zaledwie 21 mm grubości, a jego waga wynosi 2,1 kg. Dzięki temu urządzenie wygląda smukło, lekko i elegancko. Większość obudowy wykonano z tworzyw sztucznych, jednak nie wzbudza większych podejrzeń. Materiał jest dobrej jakości, a elementy dobrze spasowanie. Aby zwiększyć sztywność urządzenia, zdecydowano się na wykorzystanie aluminiowego pulpitu.
Rozmieszczenie złączy jest bardzo dobre. Wbrew powszechnej praktyce, Acer zdecydował się na rozmieszczenie gniazd na trzech ścianach obudowy. Po bokach znajduje się po jednym porcie USB 2.0. Na tylnej ścianie, pomiędzy wylotami powietrza, znalazły się: 1 port USB 3.0, HDMI, gniazdo sieciowe oraz gniazdo rozszerzeń Acer.
Klawiatura została wyposażona w podświetlenie, co umożliwia pracę w nocy oraz w ciemniejszych pomieszczeniach. Jak przystało na 15-calowy notebook nie zabrakło również wydzielonego bloku numerycznego. Na szczególną uwagę zasługują podwójne głośniki (łącznie cztery sztuki), gwarantujące wystarczającą głośność oraz czysty, głęboki dźwięk wysokiej jakości.
W notebooku zamontowano niskonapięciowy dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 4200U 1.6 GHz, którego TDP wynosi zaledwie 15W. Oczywiście należy pamiętać, że nie jest to jednostka projektowana z myślą o bardzo wymagającej, intensywnej i obciążającej pracy, jednak procesor dobrze radzi sobie z różnego rodzaju oprogramowaniem. Nie tylko biurowym. Dedykowana karta graficzna nVidia GeForce GT 750M to popularny model wykorzystywany w laptopach multimedialnych. Choć nie pozwoli na uruchomienie najnowszych gier na najwyższych detalach, wielbiciele wirtualnej rozrywki, szczególnie Ci bardziej okazjonalni, powinni być zadowoleni z mocy układu graficznego. Specyfikację uzupełnia dysk twardy o pojemności 1 TB oraz co najmniej 8 GB pamięci RAM. Dzięki złączu mSATA możliwe jest podłączenie dodatkowego dysku SSD. Pomimo niezłych podzespołów, laptop nawet pod obciążeniem pracuje w miarę cicho. Dźwięk jest zauważalny, ale w żaden sposób nie irytujący.
Jednak największą zaletą notebooka jest praca na baterii. Na w pełni naładowanym akumulatorze może pracować nawet 7 godzin (i to przy włączonym Wi-Fi - przeglądanie internetu).
Wady
Pomimo że notebook nie należy do rodziny ultrabooków, a ponadto dysponuje rozmiarami 15-calowego komputera, nie otrzymał w wyposażeniu wbudowanego napędu optycznego. Tym bardziej, że po bokach obudowy zostało wystarczająco dużo miejsca.
Acer Aspire V5-573G został wyposażony w 15,6-calową matrycę o natywnej rozdzielczości równej 1366x768 pikseli. Niestety, wyświetlany obraz jest przeciętnej jakości – kiepskie odwzorowanie kolorów, wąskie kąty widzenia.
Zmniejszone rozmiary laptopa (szczególnie grubość) wpływają niestety na gorsze odprowadzanie ciepła. Notebook podczas intensywnej pracy staje się gorący, wpływając negatywnie na komfort pracy.
Podsumowanie wad i zalet
Zalety:
- bardzo dobre rozmieszczenie portów
- ciekawy design
- mobilny
- dobra jakość wykonania
- podświetlana klawiatura
- bardzo dobre głośniki
- świetne czasy pracy na baterii
- niezła wydajność
Wady:
- brak napędu
- gorąca podczas intensywnej pracy obudowa
Podsumowanie
Acer Aspire V5-573G to nie tylko dobry komputer mobilny (niska waga, niewielka grubość), ale również bardzo dobre centrum multimedialne. Wystarczającą wydajność zapewniają mu dedykowany układ graficzny oraz Intel Core i5 czwartej generacji. Jednak prawdziwym atutem laptopa jest czas pracy na baterii. Dzięki niemu notebook staje się prawdziwym kompanem podróży.