Na rynku można spotkać kilka wersji multimedialnego Lenovo IdeaPad Y510p. Dziś prezentujemy wersję wyposażoną w mocniejszy, ale pojedynczy układ graficzny. Nie jest to laptop idealny, jednak powinien sprawdzić się jako domowe centrum multimedialne.
Zalety
Jeśli ktoś lubi stylistykę proponowaną przez Lenovo, z pewnością nie zawiedzie się. Producent postawił na sprawdzony, ale przyjemny i atrakcyjny design. Notebook prezentuje się elegancko, wszystkie elementy są dobrze spasowane, a ponadto jest sztywny. Nawet pod większym naciskiem obudowa nie ugina się znacząco ani też nie wydaje niepokojących dźwięków. Zawiasy pewnie podtrzymują matrycę.
Przydatnym dodatkiem jest kieszeń Ultrabay, która umożliwia bezproblemowe zamontowanie napędu, dodatkowej karty graficznej czy chłodzenia, a także dysk twardy. Wśród wyposażenia rozmieszczonego po bokach obudowy znajdują się również trzy porty USB (w tym jeden 2.0), HDMI, VGA, dwa gniazda audio (słuchawkowe i mikrofonowe) oraz czytnik kart pamięci.
Klawiatura AccuType, którą Lenovo wykorzystuje w większości swoich notebooków, należy do jednego z najwygodniejszych rozwiązań. Komfort pisania jest bardzo duży, dzięki czemu nawet wielogodzinna praca z tekstem nie przyprawia o ból dłoni czy palców. Dodatkowo klawiatura dysponuje czerwonym podświetleniem.
Matryca, oprócz przeciętnej rozdzielczości 1366x768, oferuje obraz przyzwoitej jakości. Wyświetlany obraz ogląda się z przyjemnością.
Wydajność laptopa zadowoli przede wszystkim multimedialnych maniaków, ale i graczy. Sercem Lenovo IdeaPad Y510p jest szybki czterordzeniowy procesor Intel Core i7-4700MQ, którego bazowe taktowanie może zwiększyć się nawet do 3,4 GHz dzięki aktywnej funkcji Turbo Boost. W omawianym modelu pojawiła się jedna karta GT 755M, która zapewnia płynną rozgrywkę przy natywnej rozdzielczości. Choć osoby preferujące takie tytuły jak Assassin´s Creed IV: Black Flag w ultra detalach, nie będą w pełni zadowolone, pozostali z pewnością będą usatysfakcjonowani. Jak przystało na rasowego laptopa multimedialnego, głośniki wypadają bardzo dobrze. Dźwięk jest czysty i przyjemny dla ucha.
Na uwagę zasługuje generowanie niewielkiego hałasu – nawet przy większym obciążeniu komputera. Nie najgorzej wypadają również temperatury obudowy, które może nie należą do najniższych, ale też nie są na tyle wysokie, by odczuwać dyskomfort podczas pracy. Jedynie przy bardzo dużym i długotrwałym obciążeniu temperatury obudowy osiągają niepokojące wartości około 50°C. Na szczęście podczas grania na laptopie, takie temperatury będą pojawiać się rzadko. Dość dobrze wypada akumulator, który przy surfowaniu po sieci, zapewnia około 5 godzin działania laptopa bez szukania gniazdka.
Wady
Zastrzeżenia budzić może podatna na zabrudzenia obudowa (błyszcząca ramka wokół ekranu), która bardzo szybko pokrywa się niepożądanymi śladami.
Omawiany model został wyposażony w uboższą wersję matrycy. 15,6-calowy ekran wyświetla obraz o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Zamiast matowej powłoki, producent zdecydował się na błyszczący ekran, który nie sprawdzi się w nasłonecznionych i bardzo jasnych miejscach.
Podsumowanie wad i zalet
Zalety:
- zatoka Ultrabay
- dobra wydajność
- dobre głośniki
- wygodna klawiatura
- przyzwoita długość pracy na baterii
Wady:
- niska rozdzielczość (inne modele wyświetlają obraz Full HD)
- podatna na zabrudzenia obudowa
Podsumowanie
Być może laptop Lenovo IdeaPad Y510p nie jest najlepszym notebookiem multimedialnym. Nie zaskakuje też innowacyjnością, nowymi rozwiązaniami. Jednak prezentuje dobry poziom, a jego stosunek wydajności do ceny jest korzystny dla użytkownika. A dzięki zatoce Ultrabay użytkownik może bez większych trudności rozbudować laptopa np. o dodatkową kartę graficzną.