Na początku roku Samsung zaprezentował nowego laptopa serii 7. Był nim model NP770Z7E-S01PL należący do klasy wysoko wydajnych notebooków multimedialnych. Dzięki czterordzeniowemu procesorowi Intel Core i7 oraz technologii RAMaccelerator urządzenie działa szybciej niż podobne modele dostępne na rynku. Nie jest to jednak koniec atrakcji, dostarczanych przez nowego Samsunga.
Zalety
Pierwszą rzeczą, która zwraca uwagę w nowym Samsungu NP770Z7E-S01PL jest wygląd zewnętrzny. Aluminiowa obudowa jest dobrze spasowana, i skutecznie chroni podzespoły wewnętrzne przed uszkodzeniami. Matryca trzymana jest sztywno za pomocą solidnej belki zawiasu i nie grozi jej wyłamanie. Całość wygląda zarówno profesjonalnie jak i skutecznie.
Wspomniana już matryca wyposażona jest w wyświetlacz LED o przekątnej 17,3 cala, zapewniający jakość Full HD. Jego antyrefleksyjna powłoka umożliwia pracę nawet w jasnym oświetleniu, co dodatkowo wspomagane jest technologią SuperBright, podnoszącą kontrastowość i jakość wyświetlanych treści. Co więcej, NP770Z7E-S01PL wyposażony jest w ciekawy gadżet, jakim jest automatyczny pomiar światła. Reguluje on jasność wyświetlanych obrazów w zależności od warunków otoczenia, dostosowuje również podświetlanie klawiatury.
Samsung NP770Z7E-S01PL posiada pełną klawiaturę z panelem numerycznym, która nie jest co prawda ergonomicznie profilowana do nadgarstków, ale dzięki niskiemu skokowi i łódeczkowemu wygięciu doskonale nadaje się nawet do długotrwałej pracy biurowej. Jej podświetlanie wzrasta podczas pracy w ciemności, co ułatwia obsługę i zwiększa komfort obsługi. Można również regulować je ręcznie lub kompletnie wyłączyć.
Do nawigacji nowy Samsung posiada płytkę touchpada. Jej powierzchnia jest duża a orientacja na lewo od środka urządzenia, tuż pod klawiszem spacji, znacznie ułatwia pracę. Touchpad pozbawiony jest jakichkolwiek klawiszy, co podkreśla spójną, zwartą konstrukcję modelu, a jednocześnie, dzięki technologii multitouch, pozwala na stosowanie kliknięć i gestów bezpośrednio na powierzchni dotykowej.
W środku Samsung NP770Z7E-S01PL prezentuje równie okazałą konfigurację co z zewnątrz. W pierwszej kolejności zwraca uwagę mocny, czterordzeniowy procesor Intel Core i7 3635QM 2,40 GHz wyposażony w 6 MB pamięci podręcznej. Taki procesor, wraz z technologią RAMaccelerator, pozwala na płynną pracę nawet z wymagającymi aplikacjami oraz uruchomionymi kilkoma programami równocześnie.
Skoro występuje procesor Intela musi również pojawić się zintegrowany układ graficzny Intel HD Graphics 4000, który odciąża kartę główną, zmniejszając pobór mocy w trakcie mało wymagających prac biurowych. Do poważniejszych zadań Samsung NP770Z7E ma bowiem kartę graficzną AMD Radeon HD 8870M z pamięcią 2 GB GDDR5 (PowerExpress). Jest to wysoko wydajny układ przeznaczony zarówno do płynnego odtwarzania multimediów w wysokiej rozdzielczości jak i pracy na wymagających programach graficznych. W obu wypadkach zastosowana karta AMD zapewnia płynność odbioru i najwyższą jakość obrazu. Oczywiście karta graficzna 8870M poradzi sobie również bez problemu z nowymi wymagającymi grami (Tomb Raider, Far Cry 3, Call of Duty: BO2, Max Payne 3, Skyrim, Battlefield 3) z ustawionymi wysokimi detalami. Jej wydajność zbliżona jest do układów NVIDIA GeForce GTX 670M, AMD Radeon HD 7870M, NVIDIA GeForce GTX 570M.
Pozostałymi istotnymi podzespołami wewnętrznymi modelu NP770Z7E-S01PL są pamięć RAM oraz dysk twardy. Ta pierwsza składa się z dwóch płytek o łącznej wartości 8 GB RAM (BD 4 GB + 4 GB x 1). Dysk twardy, o prędkości 5 400 obr/min, ma pojemność 1 TB, dzięki czemu żadne dodatkowe zaplecze powierzchni magazynowej nie będzie potrzebne, a praca na dużych plikach stanie się łatwa i wygodna.
Na obudowie Samsunga NP770Z7E-S01PL umieszczono szereg gniazd i interfejsów do komunikacji zewnętrznej. Znajdziemy tam cztery gniazda USB (w tym dwa 3.0), wejścia audio, VGA i HDMI, mini DisplayPort, a do tego czytnik kart pamięci, kamerkę 1,3 megapiksela HD oraz napęd optyczny Super Multi Dual Layer z podajnikiem szczelinowym, co jest zarówno wygodne jak i podkreśla profesjonalne wykończenie całości. Na uwagę zasługują również wysokiej jakości głośniki JBL o mocy 2x2W oraz, zamontowany na spodniej części obudowy, głośnik niskotonowy (5W). Taka konfiguracja zapewnia rzadko spotykaną wśród notebooków jakość i głębię dźwięku. Całe urządzenie zamyka się w wymiarach 406 x 262 x 25,4 mm i waży 3 kg. Na uwagę zasługuję grubość laptopa wynosząca tylko 25,4 mm, co przy tak dużym laptopie 17'' jest dobrym wynikiem.
Nie można się przyczepić do kultury pracy, która stoi na dość wysokim poziomie. Samsunga NP770Z7E-S01PL nie generuje żadnych wielkich hałasów. Pracuje przyjemnie dla ucha. Co ważne, nie zaobserwowano również, aby NP770Z7E-S01PL nadmiernie się grzał. Obudowa pozostaje w większości przypadków chłodna, tylko w czasie intensywnego i długiego grania lub skomplikowanej obróbki zdjęć, lewa strona obudowy staje się zdecydowanie cieplejsza.
Bateria pozwala na korzystanie z notebooka około 7 godzin podczas czytania/edycji tekstu. Przy korzystaniu z Wi-Fi wartość ta spada do około 5 godzin. Przy tak dużym ekranie i mocnych podzespołach są to niezłe wyniki.
Wady
Samsung NP770Z7E-S01PL należy do notebooków z górnej półki i nie jest łatwo znaleźć w jego konstrukcji jakieś istotne uszczerbki. Można mieć pewne zastrzeżenia do rozłożenia gniazd na obudowie – po lewej stronie jest ich większość. Korzystniejsze byłoby na pewno umieszczenie część z nich z tyłu.
Urządzenie nie należy również do najlżejszych. Waga około 3 kilogramów sprawia, że nowy model Samsunga raczej trzyma się na biurku niż zabiera ze sobą w podróż, chyba że komuś nie przeszkadza dość duży i nieporęczny bagaż. Choć trzeba pamiętać, że jest to 17'' laptop i nie jest to zły wynik w tym segmencie urządzeń.
Podsumowanie
Samsung NP770Z7E-S01PL należy do notebooków dla wymagających użytkowników. Z jednej strony nadaje się do przeglądania wszelkiego rodzaju multimediów, z drugiej pozwoli pracować i grać bez konieczności chodzenia na kompromisy w kwestii jakości. Co więcej, duży wyświetlacz o przekątnej 17,3 cala sprawia, że można go równie dobrze traktować jako udany zamiennik komputera stacjonarnego, przypisując do segmentu desktop replacement.
Omawiany Samsung dysponuje preisntalowanym systemem operacyjnym Windows 8 w wersji 64 bitowej. Koszt urządzenia to około 5 tys. zł.
Zalety: - jasna matryca z antyrefleksem - podświetlana klawiatura z automatycznym pomiarem światła - wydajna konfiguracja podzespołów- długi czas pracy na baterii- solidna i atrakcyjna obudowa Wady: - rozmieszczenie gniazd