GreenIT nazywane również Green Computing można określić jako kompleksowe działania, których celem jest ograniczenie negatywnego wpływu urządzeń IT na środowisko. Idea ta, w dobie coraz bardziej ograniczonych zasobów energii i rosnącego zapotrzebowania na sprzęt IT w każdej dziedzinie życia powoli zaczyna wkraczać na dobre do komputerowego świata.
Zielone rozwiązania
GreenIT obejmuje swoim zasięgiem nie tylko software i hardware (który staje się coraz bardziej oszczędny i wydajny), ale całość procesów związanych z produkcją oraz zagadnienia prawne. Od strony produkcji zaczęto zwracać uwagę na odpowiednie rozwiązania logistyczne (m.in. oszczędność w transporcie, opakowaniach), jak również na eliminowanie szkodliwych składników i substancji. Wraz z tymi działaniami podjęte zostały działania prawne, koncentrujące się na maksymalnym wykorzystaniu zużytych sprzętów (recykling) oraz wspierające energooszczędne i wydajne pomysły (granty, certyfikaty). Najlepiej dostrzegalne działania w ramach wdrażania GreenIT widoczne są jednak w zakresie hardware’u.
Nowy eko-sprzęt
Nowoczesne technologie pozwalają nie tylko zaoszczędzić sporo energii w procesie produkcji komputerowych komponentów, ale również poprawić ich osiągi i możliwości, przy zachowaniu tej samej energochłonności lub nawet jej obniżeniu. Łatwo można to dostrzec porównując czas pracy na komputerach sprzed kilku lat, i tych będących teraz na rynku. Na baterii o podobnych parametrach nowe potrafią pracować nawet dwa razy dłużej! Wynika to z zastosowania mniej „energożernego” wyposażenia. Przykładem tego rodzaju komponentów są procesory AMD z serii Brazos, które pozwalają przy wysokiej wydajności zaoszczędzić energię potrzebną do funkcjonowania. Procesory tego typu montuje w swoich laptopach i netbookach m.in. Asus (np. modele Asus K53U-SX071 i Asus Eee PC 1015BX). Asus korzysta również z innych „zielonych” komponentów, np. wentylatora Power4Gear, który dostosowując prędkość swojej pracy do bieżących potrzeb systemu oszczędza energię (rozwiązanie to można znaleźć m.in. w modelach serii K53U).
Wdrażaniem GreenIT w swoich produktach od wielu lat szczyci się firma LG. Nowe monitory ich produkcji pobierają o połowę mniej energii, niż robi to tradycyjny monitor LCD. Sekretem LG jest wyeliminowanie rtęci w diodach LED, co pozwala znacznie zmniejszyć zużycie energii (np. w modelu LED E2290V).
Podsumowanie
Idea Green Computing nie koncentruje się tylko na zagadnieniach sprzętowych, ale realizowana jest w wielu dziedzinach związanych z IT. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z profitów, jakie niesie wymiana starego sprzętu, na nowy, bardziej energooszczędny. Również użytkownicy domowi chętniej kupują laptopy, które zapewniają im dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu baterii. Zielone podejście w IT z pewnością będzie się coraz mocniej rozwijać, czego przykładem jest najnowszy sprzęt IT - niejednokrotnie dwa razy bardziej wydajny niż starsze modele.