Wysokiej jakości komputer podręczny w dość przystępnej cenie w porównaniu z konkurencją. Nabyć można go za mniej niż 5 tysięcy złotych jednocześnie zyskując coś naprawdę wyjątkowego zarówno jeśli chodzi o możliwości, jakość wykonania i komfort użytkowania.
Zalety
Nieduży sprzęt o wadze 1,38 i wymiarach 30,5 x 21,6 cm oraz grubości 1,4 cm przyciąga wzrok wysokiej jakości wyglądem. Atrakcyjny w swojej prostocie design podkreśla odporne aluminium, z którego obudowa została wykonana. Wygodna klawiaturka została wzbogacona w podświetlenie. Nie każdemu spodoba się fakt zastosowania srebrnych klawiszy i jednocześnie jasnych liter, rozwiązanie to nie do końca jest funkcjonalne.
HP Envy 13 posiada ekran o przekątnej 13,3" i maksymalnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Jest to ekran IPS o błyszczącym wykończeniu. Poziom jasności jest dobry ale nie rewelacyjny, co może mieć wpływ na korzystanie z urządzenia w terenie. W pełnym słońcu będzie to raczej mało komfortowe. Za to możemy być pewni niezłego kontrastu i ostrości obrazu, a także szerokich kątów widzenia.
Sprzęt zaopatrzono w procesor Intel Core i7-7500U o częstotliwości taktowania od 2.70 GHz do 3.50 GHz . Jest to jednostka niskonapięciowa, posiadająca dwa rdzenie. Oprócz zintegrowanego układu graficznego Intel HD Graphics 620 na wyposażeniu jest dodatkowa karta NVIDIA GeForce MX150 z pamięcią własną GDDR5 o wielkości 2 GB. Jest to karta o podstawowych możliwościach graficznych. Dzięki niej uda się pograć w część gier 3D. Tych mniej wymagających oczywiście. W grę wchodzi na przykład Call of Duty WWII czy FIFA 18 oraz inne po obniżeniu ustawień. Na pokładzie znalazł się wolniejszy typ pamięci RAM DDR3. Jest to pamięć wlutowana o wielkości 8 GB.
Szybszy od tradycyjnego dysk twardy to jednostka typu SSD w wymiarze 128 GB. Ilość ta nie dla wszystkich użytkowników okaże się wystarczająca, wszystko zależy od potrzeb, więc warto na to zwrócić uwagę. Sam Windows 10 w wersji 64-bitowej potrzebuje 20 GB miejsca, plus trzeba pamiętać o ewentualnych aktualizacjach. Office 2016 to kolejne 3 GB. Jeden Hollywoodzki film w jakości Full HD zabiera od 3 GB miejsca. Łatwo więc przeliczyć, że szybko może go zabraknąć jeśli mamy w planach korzystanie z zaawansowanych programów i przechowywanie dużych ilości multimediów.
HP Envy 13 13-ad006nw ma aż 4 wbudowane głośniki i dwa mikrofony. Dzięki czemu zapewnia przyzwoitą jakość produkowanego dźwięku jak na urządzenie o tak skromnych rozmiarach. Sprzęt nie został zaopatrzony w napęd optyczny. Urządzenie posiada łączność Wi-Fi w standardzie 802.11 b/g/n/ac, moduł Bluetooth w wersji 4.2, dwa porty USB 3.0, i dwa szybkie USB typu C. Urządzenie dostępne jest z zainstalowanym systemem operacyjnym Microsoft Windows 10 Home PL w wersji 64-bitowej.
Na pochwałę zasługują przebiegi na baterii. Choć pod tym kątem HP Envy 13 nie jest numerem jeden to i tak 8 i pół godziny pracy na akumulatorze przy jednoczesnym wykorzystaniu WiFi to całkiem sporo. Pod obciążeniem czas ten ulega znacznemu skróceniu do 2 godzin.
Jeśli chodzi o kulturę pracy źle nie jest, jednak mogło być lepiej. Urządzenie nagrzewa się pod dużym obciążeniem, tak że wyraźnie czuć ciepło na obudowie. Na szczęście chłodzenie nie jest głośne, a podczas codziennej pracy laptop pozostaje chłodny.
Wady
Choć na ilość portów nie można narzekać, to dziwi brak portu HDMI oraz Thunderbolt 3.
Podsumowanie zalet i wad
Zalety:
-elegancki wygląd
-wydajność
-dobre czasy pracy na baterii
Wady:
-odbicia na ekranie uniemożliwiające komfortową pracę na zewnątrz
-brak portu HDMI, Thunderbolt 3
Podsumowanie
Można by powiedzieć, że HP Envy 13 to strzał w dziesiątkę jeśli chodzi o urządzenia mobilne. Kompaktowy w budowie, elegancki, wydajny, dający możliwość nawet grania w gry, z dobrymi przebiegami na baterii, zapewniający dobry obraz. Niestety myśląc o sprzęcie mobilnym mamy najczęściej na myśli rozwiązanie umożliwiające również pracę w terenie, a w tym wypadku może się to okazać trudne, zwłaszcza w pełnym słońcu czy w czasie podroży w letni dzień.