Minęły już czasy, kiedy granie było możliwe jedynie na stacjonarnym sprzęcie. Kolejne firmy produkujące notebooki coraz częściej tworzą takie konfiguracje sprzętowe, które pozwalają z powodzeniem grać w najnowsze gry i nie rezygnować z mobilności komputera. Na co warto zwrócić uwagę i jak wybrać laptopa gamingowego, który posłuży do grania? Zapoznaj się z naszym zestawieniem laptopów gamingowych.
Jaki Laptop do gier - Ranking gamingowych laptopów 2024 r.
Serce systemu – karta graficzna i procesor
Sercem systemu, który ma służyć do gier jest karta graficzna i procesor. Na tych dwóch komponentach nie warto oszczędzać – po pierwsze bez dobrej karty wspomaganej odpowiednim procesorem można tylko pomarzyć o graniu, a po drugie są to elementy których nie da się później wymienić bez wymieniania całości – są wlutowane na stałe. Wybór karty zależy od rodzaju gier, do których laptop będzie wykorzystywany i ich ustawień. Najlepsze karty z powodzeniem „uciągną” wszystkie najnowsze gry, jednak ich cena sprawia, że niewielu użytkowników może sobie na nie pozwolić. Do tej grupy należą karty nVidia GeForce RTX (modele 3080, 3070, 3060, 3050, 4050, 4060, 4070, 4080, 4090) oraz AMD Radeon (RX 6600M, RX 6700S, modele RX 6650M, RX 6500M, RX 7600S). Nieco słabsze osiągi, ale również bardzo dobre parametry (pozwalające na uruchamianie gier sprzed ok. roku z wszystkimi „bajerami” i najnowszych, ale nie na najwyższych ustawieniach i efektach specjalnych) mają karty GeForce 2080, 2070, 2060. Absolutnym minimum do uruchomienia nowych wymagających gier (na minimalnych/średnich ustawieniach graficznych) są np. modele GeForce GTX 1650, GeForce GTX 1650 Ti.
Również w przypadku procesora jest podobnie z wyborem, jak przy kartach graficznych – można zakupić świetny sprzęt, ale jego cena niestety nie będzie niska. Kto oczekuje doskonałej konfiguracji sprzętu, może zainwestować w najmocniejsze procesory klasy Intel Core i7 (trzynastej, dwunastej generacji) oraz nowe na rynku AMD Ryzen 7, AMD Ryzen 5. Dobre parametry mają również niższe modele – i5 i trochę słabsze i3 oraz odpowiadające ich specyfikacji procesory innych producentów.
Wybierając procesor i kartę dobrze jest wybierać sprzęt podobnej klasy. Wysokiej klasy procesor (np. Core i7) i słaba karta graficzna mogą wręcz uniemożliwić granie. Z kolei wybór za mocnej karty graficznej i bardzo słabego procesora może sprawić, że procesor nie będzie w stanie jej obsłużyć. Dlatego też przy podejmowaniu decyzji konieczny jest kompromis. Jeżeli nie można zakupić tego co najlepsze, lepiej kierować się zasadą, że przy grach ważniejsza jest lepsza karta graficzna niż procesor.
Jaki laptop do gier do 3500 zł
-
Lenovo Gaming RTX3050
-
MSI Katana 17 RTX3050
-
Gigabyte G5 RTX4050
-
ASUS Gaming RTX3050
-
HP Victus 15 RTX3050
-
MSI Thin 15 i5
-
HP Victus 15 i5
Jaki laptop do gier do 4500 zł
-
Gigabyte G6X RTX4060
-
ASUS Gaming RTX4060
-
MSI Cyborg 15 RTX4060
-
Lenovo LOQ 15 RTX4060
-
HP Victus 15 RTX4050
-
MSI 15 i7-13620H
-
Dell G15 5530 i5
Jaki laptop do gier do 6000 zł
-
Gigabyte 15X RTX4070
-
ASUS Strix G16 RTX4060
-
Lenovo Legion RTX4060
-
ASUS Gaming RTX4060
-
HP Victus 16 RTX4060
Polecane notebooki gamingowe do 8000 zł
Kategoria do 8000 zł - Jaki laptop gamingowy - to propozycje najmocniejszych, najwydajniejszych laptopów na których uruchomimy gry na ultra detalach
Gigabyte AORUS 16X (2024) i7-14650HX RTX4070, ASUS ROG Strix G16 i7-13650HX RTX4070
Oczy systemu - matryca
Oczami systemu jest matryca. Dobrze wybrana nie będzie męczyła wzroku i pozwoli cieszyć się wszystkimi efektami graficznymi. W laptopach do gier najczęściej montuje się matryce błyszczące (choć zaczyna się to zmieniać), o przekątnej nie mniejszej niż 15 cali. Kupowanie mniejszych nie ma po prostu sensu – są zbyt obciążające dla wzroku gracza. Najlepsze do gier są matryce w rozmiarze przekątnej ekranu od 15 do 17 cali. Kto rozważa zakup większej matrycy powinien uwzględnić to, że będzie ona wpływała negatywnie na wagę laptopa. Rozdzielczością z powodzeniem wystarczającą jest 1366x768 pikseli.
Oczywiście można zainwestować w coś więcej, np. w matryce Full HD bądź 4K Ultra HD. Zakup tego typu matrycy jest kosztowny, jednak w zamian gracz otrzymuje bardzo dobre parametry (kąty widzenia, odwzorowanie kolorów, jasność). Zazwyczaj tego typu matryce są lepszej jakości, mają również większy obszar roboczy. Takie matryce obciążają kartę graficzną, co przy graniu może powodować problem z płynnością gry, lub wręcz uniemożliwić granie z ustawieniami najwyższych parametrów graficznych oraz dużej rozdzielczości (ważne jest wtedy dobranie odpowiednio mocnego procesora i karty graficznej).
Dyski i pamięć RAM
Do mniej ważnych, ale również istotnych elementów przy wyborze laptopa należy pamięć RAM, oraz twardy dysk. Te elementy zazwyczaj można wymienić lub rozbudować. Laptop do gier nie powinien mieć mniej niż 6GB pamięci oraz przynajmniej 500GB twardego dysku. Przy dysku warto zwrócić uwagę na jego rodzaj i prędkość obrotową. Stara technologia (HDD) jest dosyć wolna, ale nadal często pojawia się w dostępnych na rynku laptopach. O wiele lepszym rozwiązaniem dla gracza są dyski SDD – znacznie wydajniejsze, szybsze i pobierające mniej energii. Niestety, ich cena jest dosyć wysoka w porównaniu do dysków HDD. Kolejnym istotnym parametrem dysku jest jego prędkość obrotowa – do gier sprawdzą się szybsze modele, o prędkości 7200 obrotów na minutę.
Dodatkowe ułatwienia – klawiatura, dźwięk i myszy
Na rynku laptopów dostępnych jest wiele klawiatur dedykowanym graczom, które różnią się od normalnych dodatkowymi funkcjonalnościami. Do najczęściej spotykanych należy podświetlenie przycisków (umożliwiających granie w nocy), różne kolory przycisków, ułatwiające nawigowanie w trakcie grania oraz ich specjalny układ. Wiele klawiatur wzbogacono w dodatkowe funkcjonalności, takie jak np. odporność na zalanie i dodatkowe przyciski dla graczy. Przy wyborze laptopa rodzaj klawiatury nie jest kluczowy (zawsze można dokupić klawiaturę zewnętrzną dedykowaną dla graczy) jednak jej używanie znacznie uprzyjemnia grę.
Ważnym kryterium dla niektórych graczy jest jakość dźwięku. Najlepszym rozwiązaniem jest … dokupienie słuchawek. Jeżeli dla kogoś muzyka jest równie istotna co grafika, musi się niestety liczyć z dodatkowymi wydatkami. Słuchawki wysokiej klasy doskonale odwzorowują dźwięki (niektóre np. Logitech G35 wykorzystują technologię Dolby Headphone), oraz tłumią pojawiające się szumy. Przy wyborze słuchawek warto kierować się również ergonomią i wygodą.
Do innych, równie często wykorzystywanych w grach, urządzeń peryferyjnych należą myszki. Muszą one być bardzo wytrzymałe (na dużą ilość kliknięć w krótkich okresach czasu) oraz precyzyjne. Bardzo istotnym parametrem jest ergonomia i dopasowanie do upodobań użytkownika.
Gorący problem
Mocny sprzęt i ograniczenia związane z mobilnością laptopa powodują, że częstym problemem graczy jest przegrzewanie się sprzętu. Nie zawsze zastosowane w notebookach wentylatory dają sobie radę z chłodzeniem systemu. Konsekwencją jest spowolnienie pracy (spadek wydajności), krótkie „przywieszanie się” obrazu oraz nieoczekiwane restarty. Wyczuwalne jest również nagrzewanie się obudowy. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na wielkość otworów wentylacyjnych i ich rozmieszczenie – im więcej ich jest, tym większe prawdopodobieństwo niezakłóconej pracy laptopa. Niektórzy producenci laptopów stosują również specjalne rozwiązania, mające lepiej chłodzić komputer (przykładem może być technologia IceCool Asusa). Przy założeniu, że kupowany jest nowy laptop, układ chłodzenia powinien być czysty i wydolny. Jeżeli mimo to wentylacja nie daje sobie rady, warto zainwestować w podkładkę chłodzącą. Podkładki wykonane są najczęściej z metali lub stopów dobrze odprowadzających ciepło oraz mają dziurkowaną fakturę, która ułatwia chłodzenie od spodu. Zamontowane wentylatory pozwalają dobrze chłodzić laptop, nawet w upalne dni.
1 miejsce w Jaki Laptop do Gier - MSI Titan 18 HX A14V
Ekran: 18 cali, 3840x2400 (UHD+)
Procesor: Intel Core i9-14900HX
Pamięć: RAM 64 GB
Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 4090
Dysk: SSD o pojemności 2 TB
Porty: HDMI, 3 x USB 3.2, 2 x USB Type-C, złącze RJ-45 oraz wyjście słuchawkowe
Inne: podświetlana klawiatura
2 miejsce w rankingu notebooków gamignowych - Dell Alienware x16
Ekran: 16 cali, 240 Hz, 2560x1600
Procesor: Intel Core i9-13900HK
Pamięć: RAM 32 GB
Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 4080
Dysk: SSD o pojemności 2 TB
Porty: HDMI, 2 x USB 3.2, USB Type-C, Thunderbolt 4, mini DisplayPort, złącze RJ-45 oraz wyjście słuchawkowe
Inne: podświetlana klawiatura
3 miejsce w polecanych laptopach do gier - Lenovo Legion Pro 5-16
Ekran: 16 cali, 240 Hz, 2560x1600
Procesor: Intel Core i7-13700XH
Pamięć: RAM 16 GB
Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 4070
Dysk: SSD o pojemności 512 GB
Porty: HDMI, 4 x USB 3.2, 2 x USB Type-C, złącze RJ-45 oraz wyjście słuchawkowe
Inne: podświetlana klawiatura
Podsumowanie
Wymienione elementy systemu to najważniejsze parametry, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie laptopa gamingowego. Podstawowe z nich, czyli karta i procesor są niewymienne, więc jeżeli konieczne będzie szukanie kompromisów, to warto zainwestować właśnie w te dwa. Resztę, wcześniej czy później będzie można wymienić lub zastąpić urządzeniami zewnętrznymi. Masz swoje propozycje laptopów do tego zestawienia napisz do nas. Najciekawsze modele umieścimy na stronie Jaki laptop do gier - WybieramLaptopa.pl