Laptopy i netbooki choć na pierwszy rzut oka podobne, są to zupełnie różne urządzenia. Wyglądają inaczej, mają inne parametry i przeznaczone są do odmiennych zastosowań. Czym się różną dwa najbardziej popularne typy mobilnych komputerów przeczytacie w tym artykule.
Laptop (notebook) to znany wszystkim dobrze przenośny komputer, którego zastosowanie może być bardzo szerokie - w zależności od możliwości sprzętowych. Komputery te z powodzeniem mogą zastąpić komputer stacjonarny. Na laptopie uruchomimy wiele aplikacji, pogramy w gry komputerowe, obejrzymy filmy, skorzystamy z Internetu.
Gdy porównujemy laptopy i netbooki od razu naszą uwagę zwraca wielkość. Netbooki są mniejsze, mają małe ekrany i klawiatury. Komputery te są też znaczenie tańsze, dlatego zyskują coraz większą rzeszę użytkowników. Za niską cenę otrzymujemy mały komputer, którego głównym przeznaczeniem, jak sama nazwa wskazuje, jest przeglądanie Internetu, korzystanie z aplikacji online i programów biurowych. Nie są to urządzenia przeznaczone do zaawansowanych zastosowań.
Decydując się na zakup laptopa lub netbooka powinniśmy zwrócić uwagę na przeznaczanie wybieranego sprzętu. Gdy korzystamy często z Internetu i pracujemy z podstawowymi programami dobrym wyborem będzie netbook, gdy natomiast oczekujemy od komputera czegoś więcej wybierzmy laptopa.
Główne różnice:
- ekrany laptopów są większe, obecnie najczęściej występują ekrany o przekątnej 15,4", która zapewnia większy komfort pracy. Matryce netbooków są mniejsze np. 12,1 cala.
- netbook dzięki temu że jest mniejszy i lżejszy od laptopa jest też bardziej mobilny, bez problemu zabierzemy go w podróż.
- karta graficzna i procesor laptopa są zwykle bardziej wydajne, dzięki temu komputer ten obsłuży bardziej wymagające aplikacje. O ile netbook bez problemu powinien radzić sobie ze stronami www, to jego procesor może okazać się zbyt słaby do pracy z wieloma programami.
- netbooki w przeciwieństwie do laptopów pozbawione są często stacji dysków CD/DVD
- istotną różnicą między laptopami i netbookami jest cena. Za tego pierwszego zapłacimy co najmniej 1500 zł, natomiast netbooka możemy znaleźć już za cenę 600-700 zł.