Starając się znaleźć odpowiedź na to pytanie najpierw trzeba zauważyć, że producent kart NVIDIA GeForce GTX do tej pory wypuszczając na rynek kolejne serie wprowadzał rozróżnienie w nazwie pomiędzy układem desktopowym a mobilnym, za pomocą znanej wszystkim litery M stojącej na końcu nazwy dotyczącej układu mobilnego. Ostatnia seria GeForce GTX 1000 nie posiada tego rozróżnienia w nazwach, choć jak łatwo się domyślić znajduje ona swoje odzwierciedlenie w wydajności między kartą w laptopie a komputerze stacjonarnym. De facto wydajność ta wypada tylko od kilku do kilkunastu procent słabiej, co zbliża bardzo do siebie możliwości analogicznych jednostek. To zapewne było głównym motywem do rezygnacji z rozróżnienia w nazewnictwie, by tym bardziej podkreślić skracające się odległości w możliwościach pomiędzy układami stacjonarnymi a mobilnymi, które jeszcze kilka lat temu wydawały się wręcz nie do pokonania.
Porównując jednak układ GeForce GTX 1080, 1070 i 1060 do poprzedników w postaci GeForce GTX 980M i 970M mamy oczywiście na myśli układy mobilne oparte na najnowszej architekturze Pascala. Są one tworzone w technologii 16 nanometrów, a nie jak dotąd 28 nm (poprzednia Architektura Maxwell dla kart GTX 970M i 980M). W praktyce w przybliżeniu oznacza to, że na podobnej powierzchni można upchać blisko dwa razy więcej tranzystorów. Nowe karty zyskują też większą wydajność dzięki szybszemu taktowaniu rdzenia.
Na początek przypatrzmy się nieco bliżej karcie GeForce GTX 1060, która ma 1280 rdzeni CUDA i 6 GB pamięci GDDR5. Za jej zbliżonego poprzednika wziąć należy kartę GTX 970M posiadającą tyle samo rdzeni CUDA i również 192-bitową szynę danych, ale dającą nieco gorsze rezultaty w wydajności. W praktyce grając w gry dzięki GeForce GTX 1060 uzyskamy w jakości ultra lepsze wyniki jak w wysokiej jakości przy wykorzystaniu GTX 970M. Na marginesie dla porównania można dodać, że GeForce GTX 1060 jest nawet wydajniejsza od karty GTX 980M.
Kolejna karta NVIDIA GeForce GTX 1070 jest drugą po najlepszej spośród nowych kart zbudowanych na architekturze Pascala. Posiada ona 2048 rdzeni CUDA, pamięć GDDR5 8 GB i 256-bitową magistralę danych. Dzięki tej karcie uruchomimy wszystkie dostępne gry w jakości ultra, co więcej nie straszna jej rozdzielczość 4K.
Najmocniejsza z nowej trójki czyli NVIDIA GeForce GTX 1080 posiada 2560 rdzeni CUDA, szybszą pamięć GDDR5X 8 GB oraz 256-bitową szynę danych. W przypadku tej karty wydajność jest o około 40% - 60% lepsza od kart GeForce GTX 1060, GTX 980M zależnie od testów.