Netbook to przenośny komputer, który jest mniejszy, lżejszy i zazwyczaj tańszy od zwykłego notebooka. Jest to sprzęt przeznaczony do przeglądania internetu, pisania maili, komunikacji poprzez Skype czy któryś z komunikatorów tekstowych. Można na nich także edytować zdjęcia, filmy czy grać w starsze lub flashowe gry, jednakże jest to zajęcie wymagające wielkiej cierpliwości. Niestety nie ma co liczyć na wielozadaniowość - głównie za sprawą słabej wydajności i małego ekranu.
Cechy typowego netbooka
Procesor - Zazwyczaj o częstotliwości 1,6 GHz. Najczęściej jest to procesor z rodziny Intel Atom, chociaż trafiają się Intel Celeron M ULV, Via C7, VIA Nano lub Athlon Neo.
Rozdzielczość i przekątna ekranu - Rozdzielczość wyświetlania obrazu praktycznie każdego netbooka wynosi 1024X600 pikseli. Co do przekątnej ekranu to waha się ona od 8,9" do 11,1 cala, przy czym najczęściej jest to około 10 cali. Grafika - Za grafikę odpowiedzialny jest wbudowany układ graficzny, zazwyczaj z rodziny Intel GMA. W najnowszych modelach może pojawić się wydajniejszy nVidia ION.
Dysk twardy - W chwili obecnej średnia pojemność dysku w przypadku netbooków wynosi 160GB, chociaż trafiają się zarówno mniejsze (Acer Aspire One 150BW - 80GB) jak i większe (Acer Aspire One D250-0Dk - 250GB) dyski. Jednakże 160GB pojemności w przypadku netbooków to ilość wystarczająca i moim zdaniem nie warto schodzić poniżej niej.
Pamięć RAM - Praktycznie 99% netbooków posiada 1GB pamięci RAM (po szybkim rzucie oka znalazłem 2 netbooki mające po 2GB pamięci RAM i jeden mający 512MB RAM). Do typowych zastosowań jest to ilość wystarczająca.
Klawiatura i touchpad - Niestety nie spotkałem się z pełnowymiarową klawiaturą w netbookach. Największa z jaką miałem do czynienia miała długość 17,5 cm co odpowiada 92% pełnowymiarowej (19 cm) klawiaturze. Dlatego też warto sprawdzić najpierw jak nam się będzie pisało na danym netbooku, tak byśmy nie żałowali późniejszego wyboru. Podobnie sprawa ma się z touchpadem. Mało, który netbook ma na tyle wygodny touchpad by miło się z nim pracowało, przynajmniej mi osobiście. Warto więc zaopatrzyć się w myszkę.
Napędy optyczne, komunikacja i czytnik kart - Z racji wymiarów netbooki nie są wyposażone w żaden napęd optyczny. Nie ma natomiast problemów z portami USB których zazwyczaj są 3 sztuki oraz komunikacją bezprzewodową za którą odpowiadają interfejs bluetooth oraz WLAN b/g a w przypadku nowszych konstrukcji b/g/n. Czytnik kart pamięci jest standardem i występuje w każdym netbooku. Dodatkowo niektóre netbooki są wyposażone w slot ExpressCard, który może być wykorzystany np. przez modemy.
Kamerka internetowa - Nie spotkałem się jeszcze z netbookiem który nie miałby kamerki internetowej. Zazwyczaj ma ona rozdzielczość 1,3MPix ale w przypadku tańszych modeli jest to 0,3MPix.
Czas pracy na baterii - Im dłuższy tym lepszy, co najlepiej obrazuje Asus Eee PC 1000H który na w pełni naładowanej baterii potrafi działać przez ok. 6-7 godzin. Natomiast średnia długość netbooka wynosi 2,5-4 godziny. Zazwyczaj można dokupić bardziej pojemną, 6-komorową baterię, ale są to dodatkowe, zazwyczaj niemałe, koszty.
Waga - Waga większości netbooków oscyluje od około 1kg do 1,5kg.
System operacyjny - W większości starszych modeli netbooków zainstalowany jest Linux bądź Windows XP. Na chwilę obecną coraz więcej netbooków ma zainstalowany system Windows 7. Rzadko trafia się Windows Vista (zbyt duże wymagania).
Troszkę historii
Pierwszym netbookiem jaki pojawił się na rynku był Psion Netbook wyprodukowany przez firmę Psion w 1999 roku. Na początku był on wyposażony w Psion Epoc Operating System a następnie w Windows CE. Psion Netbook nie uzyskał znacznego udziału w rynku, a to za sprawą wąskiej grupy docelowej, brak standardowego systemu operacyjnego oraz wysoką cenę która wynosiła, bagatela, 1299 dolarów.
Dopiero w 2007 roku Asus przedstawił swojego netbooka Asus EEE PC. Dla firmy był to strzał w dziesiątkę, który nie tylko spopularyzował markę ale sprawił, że ilość netbooków na rynku dalej rośnie. Od tego czasu rozpoczął się istny szał na netbooki ponieważ wiele osób poszukuje właśnie takiego małego laptopa.
Zalety netbooków:
- Mała waga i rozmiary;
- Duża mobilność;
- Długi czas działania na baterii;
- Mniejsza cena niż w przypadku standardowego notebooka;
- Idealny do przeglądania internetu i wysyłania/odbierania poczty e-mail w podróży;
Wady netbooków:
- Pomniejszona klawiatura i często touchpad;
- Mała wydajność;
- Brak napędu optycznego;
- Niewielki ekran;
Podsumowanie
Przede wszystkim należy pamiętać, że netbook jest dodatkowym komputerem, takim który można zabrać w podróż czy do ogrodu. Jest tak z powodu niewielkiego ekranu, słabej wydajności czy niepełnowymiarowej klawiatury. Dlatego też sprawdzi się raczej jako dodatkowe narzędzie pracy a nie podstawowy komputer w domu bądź w biurze.
Szukasz laptopa?
Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie www.wybieramlaptopa.pl. Poświęć 60 sekund i dopasuj dla Siebie optymalnego laptopa.
Idąc na przeciw osobom poszukującym laptopa na stronie www.wybieramlaptopa.pl został stworzony Ranking Laptopów, gdzie co tydzień wybieramy najbardziej ciekawe notebooki w różnych kategoriach (dom, gry, mobilne) oraz zakresach cenowych.